پرش به محتوا

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «توان (فیزیک)»

(در صفحه‌ای با عنوان غیراصلی نیازی به سرنویس دیگر کاربردها نیست)
(تمیزکاری با ویرایشگر خودکار فارسی)
{{منبع|تاریخ=مه ۲۰۱۵}}
{{مکانیک کلاسیک}}
در [[فیزیک]]، '''توان''' میزان جابه‌جایی، دگرگونی و یا استفادهٔ [[انرژی]] در یکای زمان است. یکای این کمیت [[ژول]] بر [[ثانیه]] (J/s) یا همان [[وات]] است (به احترام [[جیمز وات]]، مخترع [[ماشین بخار]]). برای نمونه، برای یک لامپ، نرخ تبدیل انرژی الکتریکی به گرما و نور در وات شمرده می‌شود. هر چه لامپ پر توان تر باشد، انرژی الکتریکی بیشتری در یکای زمان تبدیل می‌شود.
تبدیل انرژی را می‌توان برای انجام [[کار]] استفاده کرد. پس توان همچنین نرخ انجام کار در یکای زمان است.
* برای بالا بردن یک جسم از پله‌ها، چه بدویم و چه راه برویم کار یکسانی می‌کنیم. اما هنگام دویدن توان بیشتری مصرف می‌شود چون همان مقدار کار در مدت کمتری انجام می‌شود.
 
== یکاها ==
بعد توان انرژی بخش بر زمان است. یکای [[دستگاه بین‌المللی یکاها|SI]] توان همان [[وات]] (W) است که برابر است با یک [[ژول]] بر [[ثانیه]]. از دیگر یکاهای توان می‌توان [[ارگ (یکا)|ارگ]] بر ثانیه (erg/s)، [[اسب بخار]] (hp)، فوت-پوند بر دقیقه و یا [[یکای بریتانیایی حرارت]] بر ساعت (BTU/h) را خاطر نشان کرد.
 
== توان متوسط ==
 
== توان مکانیکی ==
توان در سامانه‌های مکانیکی، آمیزشی از نیروها و حرکت است. به طور خاص، توان حاصل‌ضرب نیروی وارد بر جسم در سرعت آن و یا حاصل‌ضرب گشتاور اعمال شده بر یک محور و سرعت زاویه‌ای آن است.
توان مکانیکی نیز به صورت مشتق زمان کار تعریف می‌شود. در[[مکانیک]]، [[کار مکانیکی]] انجام داده شده توسط یک نیروی '''F''' بر روی جسمی که خم '''С''' را طی می‌کند را می‌توان با [[انتگرال خطی]] زیر پیدا کرد:
 
<math> \mathrm{MA} = \frac{T_B}{T_A} = \frac{\omega_A}{\omega_B}</math>
 
این روابط برای تعریف کارایی بیشینه سیستم از لحاظ نسبت سرعت‌ها مفیدند. برای فهم بهتر اهمیت آنها [[:w:en:Gear_ratioGear ratio|این ویکی]] را بخوانید.
 
== توان در نورشناسی ==
در [[نورشناسی]]، یا [[رادیومتری]]، واژه توان گاهی به معنی [[شار تابشی]] است (نسبت متوسط جابه‌جایی انرژی توسط امواج الکترومغناطیسی که یکای آن [[وات (یکا)|وات]] است) و یا به توان دیوپتری یک عدسی یا آینه (مقیاسی از توانایی فوکوس کردن نور که یکای آن [[دیوپتر]] (m<sup>-1−1</sup>)است: P=1/f) اشاره دارد.
 
== توان الکتریکی ==
</math>
{{انرژی}}
 
[[رده:توانایی (فیزیک)]]
[[رده:فیزیک مقدماتی]]