تفاوت میان نسخه‌های «روز»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۶۴ بایت اضافه‌شده ،  ۲ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
(جایگزینی سرنویس دست‌ساخت با الگوی دیگر کاربردها)
{{دیگر کاربردها}}
[[پرونده:Tageslaenge es.svg|بندانگشتی|چپ|250px|نمایش اینکه چقدر (به ساعت) زمین [[روز روشن|روشن]] است نسبت به [[عرض جغرافیایی]] و محل در زمین]]
'''روز''' یا '''شبانه‌روز'''، عبارت از مدت [[زمان]] یکدوره تناوب [[حرکت وضعی زمین]] می‌باشد که با توجه به مبدأ این دوره کاربردها و تعاریف گوناگون دارد و عام‌ترین کاربرد آن روز خورشیدی بمعنی دوره تناوب نسبت به خورشید (روز حقیقی) است که با تعدیل آن بر پایهپایهٔ [[سامانه استاندارد بین‌المللی یکاها|یکای متریک زمان]] ([[ثانیه]]) بعنوانبه‌عنوان یکدورهیک‌دورهٔ ۲۴ ساعته۲۴ساعته (روز متوسط) واحدی از زمان و گاه‌شماری است. کاربرد دیگر آنآن، روز نجومی است که این تناوب با مبدأ یک نقطهنقطهٔ ثابت کیهانی (ستاره یا نصف النهارنصف‌النهار) است. برای دیگر سیارات نیز با توجه به دوره تناوب وضعی‌اشانوضعی‌ِشان شبانه‌روز درنظر گرفته می‌شود.
 
همچنین واژهٔ روز می‌تواند به قسمتی از روز که [[شب]] نیست اشاره داشته باشد، که در اصل [[روز روشن]] خوانده می‌شود. همچنین روز می‌تواند به یک روز از [[هفته]] یا یک روز از [[تقویم]] اشاره داشته باشد.
 
== پیرامون واژه ==
آنچه در زبان فرانسه امروزه به معنای «روز» به کار می‌رودمی‌رود، در واقع ریختی از زبان فارسی است و برگرفته از واژه «روز» فارسی است. این واژه ژور (jour) همان واژه فارسی «روز» است که بهبه‌مرور مرور زمانزمان، حالت اصلی خود را از دست داده‌است. در خود زبان فرانسه علاوه بر کاربرد این واژهواژه، پسوند «دی» (di) نیز به معنایبه‌معنای «روز» است که در کلمات lundi, mardi, mercredi, jeudi, vendredi, samedi دیده می‌شود که البیته همانالبته معادل همان day در [[زبان انگلیسی]] است.
گفتنی است بخش دوم واژه فْرَدا (دا) همانست که امروز در زبان انگلیسی day خوانده می‌شود. این واژه در زبان پهلوی (پارسی میانه) فْرَتاک بوده است که این گونه (تاگ) نیز در آلمان به جای روز است.
یکائی از [[زمان]] است که برابر با ۲۴ [[ساعت]] است. بیشتر در گفتگوی رایج به شبانه‌روز، روز گفته می‌شود. مثلاً می‌گویند از فلان تاریخ ده روز گذشت، که منظور ده شبانه‌روز است. شبانه‌روز از یکاهای [[سیستم SI]] نیست، اما کاربرد آن همراه با یکاهای SI مجاز است.
== تعاریف کاربردی ==
=== شبانه‌روز خورشیدی حقیقی یا متغیر ===
شبانه‌روزشبانه‌روز، یکدورهیک‌دوره تناوب حرکت وضعی زمین می‌باشد که با توجه به مبدأ این دوره کاربردها و تعاریف گوناگون دارد و عام‌ترین کاربرد آن روز خورشیدی بمعنیبه‌معنی دورهدورهٔ تناوب نسبت به خورشید است که این دوره تناوب بعلتبه‌علت نوساننوسانِ سرعت سالانه و دورانی خورشید در روزهای متفاوت و میل سالانه خورشید نسبت به زمین، هربار متغیر بوده ''شبانه‌روز خورشیدی حقیقی یا متغیر'' نامیده می‌شود.
 
شبانه‌روز متغیر یا حقیقی که نشانگر موقعیت واقعی خورشید در دائرةالبروج نسبت به مکان خاص است کاربرد دینی جهت تعیین [[اوقات شرعی]] دارد. مثلاً لحظه اذان ظهر با توجه به زمان واقعی خورشید هنگام زوال است که درست در نیم‌روز واقعی می‌باشد. درحالیکه با تعدیل آن دیگر ساعت رسمی اذان ظهر همیشه ثابت نیست و یا ۱۲ نیمروز را نشان نمی‌دهد. قدیم در [[کشورهای اسلامی]] در مواردی ساعت‌ها (بخصوص ساعات جیبی) براساس شبانه‌روز حقیقی یا زمان واقعی بوده و با آن اوقات شرعی را محاسبه می‌کردند؛ و مبدأ آنرا یکی از اوقات ظهر یا غروب قرار می‌دادند. مثلاً اذان ظهر همواره ساعت ۱۲ محلی بوده است؛ و بعلت متغیر بودن شبانه‌روز هر روز یا چند روز یکبار ساعت را همزمان با زوال خورشید تنظیم می‌کرده‌اند؛ و به آن ساعت ظهرتیم می‌گفتند؛ و دیگر اوقات شرعی را نیز درنظر می‌گرفتند در این مورد طلوع و غروب را براحتی درنظر می‌گرفتند. در مواردی ساعت صفر را بر اساس لحظه غروب خورشید از افق تنظیم می‌کردند؛ و به آن ساعت غروب‌تیم می‌گفتند و غروب هر یک یا چند روز آنرا مجدداً تنظیم می‌کردند. در مورد اخیر لحظه اذان مغرب و میانگین زمان غروب تا اذان صبح نیمه شب شرعی را راحت‌تر محاسبه و به‌خاطر می‌سپردند.
 
=== شبانه‌روز خورشیدی متوسط ===
''شبانه‌روز خورشیدی متوسط''، شبانه‌روز استاندارد و رسمی است که با میانگین‌گیری و تعدیل شبانه روزشبانه‌روز متغیر برپایه یکای ثانیه، بعنوان یکدورهیک‌دورهٔ ۲۴ ساعته۲۴ساعته واحدی از زمان و گاه‌شماری است. طی یک سال حداکثر تفاضل شبانه روزشبانه‌روز متغیر با متوسط آن، ۱۶ دقیقه۱۶دقیقه و ۲۴ ثانیه۲۴ثانیه است. شبانه‌روز متوسط خورشیدی را که از نیم‌شب (متوسط) آغاز می‌شود را «شبانه‌روز عرفی» نیز می‌نامند.<ref>گاه‌شماری ایرانی، موسی اکرمی، تهران: دفتر پژوهش‌های فرهنگی، چاپ اول (۱۳۸۰)، ص ۲۸.</ref>
 
روز یا شبانه‌روز متوسط، یکایی از زمان است که برابر ۲۴ [[ساعت]] می‌باشد که هر ساعت به ۶۰ دقیقه۶۰دقیقه و هر دقیقه به ۶۰ ثانیه تقسیم می‌شود. هرچند که روز یک [[سامانه استاندارد بین‌المللی یکاها|یکای متریک]] نیست، اما برای استفاده با [[سامانه متریک]] پذیرفته شده‌است. یکای متریک زمان، [[ثانیه]] است. دورهٔ چرخش زمین نسبت به خورشید (میانگین روز خورشیدی) ۸۶٬۴۰۰ ثانیه‌استثانیه است (درست‌تر آن ۸۶٬۴۰۰٫۰۰۲۵ ثانیه در [[دستگاه بین‌المللی یکاها|دستگاه SI]] است). امروزه یک روز زمین کمی بلندتر از یک روز در سدهٔ ۱۹ میلادی است این به دلیل [[شتاب جزر و مدی]] است که هر روز به‌اندازهٔ ۰ تا ۲ میلی ثانیه۲میلی‌ثانیه از گذشته بلندتر شده‌است.<ref>http://maia.usno.navy.mil/ser7/ser7.dat</ref>
 
=== شبانه‌روز نجومی ===
چنانچه مبدأ یکدورهیک‌دورهٔ تناوب حرکت وضعی زمین، یک ثابت کیهانی شامل یک ستاره یا نصف النهار نجومی با توجه به [[نقطه اعتدال بهاری]] باشدباشد، ''شبانه‌روز نجومی'' نام دارد. در [[ستاره‌شناسی]] روز نجومی است برابر است با یک‌بار گردش زمین به‌دور خود نسبت به ستارگان ثابت است که طول آن ۲۳٫۹۳۴ ساعت است. این زمان با توجه به نصف النهارنصف‌النهار سماوی اندکی متفاوت است.
 
برای دیگر سیارات نیز با توجه به دوره تناوب وضعی‌اشان،وضعی‌شان، شبانه‌روز به همه معانی فوق بخصوص بمعنیبه‌معنی نجومی آن کاربرد دارد.
<!--== اجزای شبانه‌روز ==
== ترتیب شبانه‌روز ==-->
۲۵

ویرایش

منوی ناوبری