پرش به محتوا

درودگاه: تفاوت میان نسخه‌ها

۱۰ بایت حذف‌شده ،  ۴ سال پیش
جز
اصلاح نویسه عربی، + ویرایش با ماژول ابرابزار با استفاده از AWB
(ﻧﺎﻡ اﺳﺘﺎﻥ ﺑﻪ اﺷﺘﺒﺎﻩ ﻛﺮﻣﺎﻥ ﺛﺒﺖ ﺷﺩﻩ ﺑﻮﺩ ﻛﻪ ﺻﺤﻴﺢ ﺁﻥ ﺑﻮﺷﻬﺮ ﻣﻴﺒﺎﺷﺪ)
برچسب‌ها: ویرایش همراه ویرایش از وبگاه همراه
جز (اصلاح نویسه عربی، + ویرایش با ماژول ابرابزار با استفاده از AWB)
|عرض‌جغرافیایی = ۲۹٫۳۳۴۷۲۲
|طول‌جغرافیایی = ۵۱٫۱۱۲۵
|تصویر=
|اندازه‌تصویر=
|برچسب‌تصویر=
|استان= ﺑﻮﺷﻬﺮبوشهر
|شهرستان=دشتستان
|بخش=[[بخش سعدآباد]]
شهرستان دشتستان در ناحیه آب وهوایی نیمه صحرایی جنوب ایران وحاشیه شمالی خلیج فارس با طول ۵۱ درجه و ۱۴ دقیقه وعرض ۲۹ درجه و ۱۷ دقیقه وارتفاعی حدود ۶۲ متر ازسطح دریا قرار دارد. دمای هوا درکل منطقه با حداکثر مطلق ۵۰ درجه وحداقل ۲درجه درجلگه و ۲۳درجه درمناطق کوهستانی بین شهرهای استان از موقعیتی عالی و مرکزیتی طبیعی و ایدآل برخوردار است.
روستای درودگاه تقریباَ در ۱۴ کیلومتری شمال غربی برازجان یا چهارکیلومتری جاده برازجان ـ گناوه روستایی قرار دارد.
ارتفاع آن از سطح دریا ۳۷ متر ویکی از قدیمی ترینقدیمی‌ترین روستاهای دشتستان است که آثارتاریخی مهمی درنزدیکی آن قرار دارد.
 
 
== وجه تسمیه ==
 
دو رودخانه شاپور و دالکی در دو طرف روستا قرار دارند و در قسمت جنوب غذبی روستا به هم می‌پیوندند و رودخانه '''حله''' را تشکیل می‌دهند که در نهایت به خلیج فارس می‌ریزد.
 
 
۲) با توجه به آثار به دست آمده از یک کاخ واحتمالاَ یک آتشکده ممکن است دراین محل یکی از آتشکده‌های ارج دار منطقه قرار داشته که آیین‌های خاص ونیایش‌های ویژه درآن برگزار می‌گردید، با این وصف '''درودگاه''' به معنی محل درود و سلام و نیایش می‌باشد.
جمعیت ۳۰۲۰ نفر ـ تعداد خانوار۶۲۴ ـ تعداد جمعیت مرد۱۵۴۰ ـ تعدادجمعیت زن ۱۴۸۰
تعداد افراد زیر یک سال دختر۲۴ ـ تعداد افراد زیر یک سال پسر۱۷ ـ تعداد افرادزیر ۵ سال پسر۱۰۸ ـ تعدادافراد زیر ۵ سال دختر۱۲۶
(جمعیت زنان ۴۹ ـ ۱۵۴۹–۱۵) ۸۱۹ ـ (جمعیت زنان شوهردار۴۹ ـ ۱۵شوهردار۴۹–۱۵) ۴۰۰
 
== رودخانه‌ها ==
'''رود شاپور (گرانیس): '''
 
'''رود شاپور (گرانیس): '''
 
این رود ازکوه‌های جنوب غربی شیراز به نام کهمره سرچشمه می‌گیرد و درتنگ چوگان بعد از دریافت رنجان رود، رودشاپور خوانده می‌شود و در همین محل آب خط لوله سوم استان بوشهر از این چشمه‌های آهکی تأمین می‌شود. رود شاپور بعد از دشت چروم و خشت به بخش شبانکاره وارد می‌شود و در بخش سعدآباد به وسیله سد انحرافی شبانکاره برای آبیاری نخلستانها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رود درجنوب روستای درودگاه به رود دالکی می‌پیوندد و رود حله راتشکیل می‌دهد.
رود دالکی یک رود دایمی به طول ۲۲۵ کیلومتر است که شیب متوسط آن ۸/۰ درصد است. این رود که حوزه آبریز آن حله است در مسیر کلی خود که به سمت جنوب غربی است، از شهرستان‌های کازرون، دشتستان و بوشهر در استان‌های فارس و بوشهر عبور می‌کند.
 
رود دالکی پس از عبور از شهر وحدتیه و بعضی روستاهای بخش سعدآباد به روستای درودگاه می‌رسد و در جنوب غربی روستا به رود شاپور پیوسته و رود حله را تشکیل می‌دهند. مردم بومی روستا، این رود را به دلیل آب شور آن، رود "«شور"» می‌نامند.
 
'''رود حله:'''
 
== آثار باستانی ==
''' کاخ هخامنشی بردک سیاه '''
 
کاخ زمستانی داریوش اول هخامنشی در میان نخلستانهای اطراف روستای دورودگاه واقع شده است.
اما نتایح کاوش‌ها به اینجا ختم نمی‌شود؛ پیدا شدن ۴ تکه ورقه طلا که در مجموع ۳ کیلو و ۲۰۰ گرم وزن دارد و روی هم «تا» خورده‌است، یکی از مهمترین یافته‌های باستان‌شناسی محسوب می‌شود. به نظر می‌رسد که این ۴ تکه طلا به عمد زیر یکی از پایه ستون‌ها مدفون شده بود که باستان‌شناسان پس از ۲۵۰۰ سال آن را یافتند.
 
تای این ۴ تکه طلا هرگز باز نشد و تا مدت هامدت‌ها به صورت امانی در بانک تجارت بوشهر نگهداری می‌شدند. این درحالی است که این طلاها اهمیتی جهانی دارند و امکان دارد پس از بازگشایی حاوی نوشته‌ای باشند.
 
کشف تالار ستون‌دار با ۲۴ پایه ستون‌ستون یکی دیگر از دستاوردهای کاوش‌های باستان‌شناسی است. در حال حاضر سازمان میراث فرهنگی بوشهر با ایجاد پوشش حفاظتی سعی در نگهداری این پایه ستون‌ها دارد.
 
هرچند نگهداری و حفاظت از باقی‌مانده کاخ بردک سیاه و بخش‌های کاوش شده انجام می‌شود، اما بخش زیادی از این محوطه در زیر نخلستان‌ها واقع شده و هرچند میراث بوشهر نخل‌ها را خرید تا کاوش‌ها ادامه داشته باشد، اما این اتفاق تا کنون برای نجات این محوطه هخامنشی رخ نداده است.
 
== جشن نوروزی در محل کاخ بردک سیاه ==
انجمن میراث فرهنگی روستای درودگاه از سال ۱۳۸۷ تا کنون ،کنون، هر ساله در روزهای آغازین سال شمسی ،شمسی، در محل آثار باستانی بردک سیاه روستای درودگاه مراسم جشن نوروزی برگزار می کندمی‌کند و میزبانِ مسافران، میهمانان و شرکت کنندگان بومی و غیر بومی هستند.
 
انجمن میراث فرهنگی روستای درودگاه از سال ۱۳۸۷ تا کنون ، هر ساله در روزهای آغازین سال شمسی ، در محل آثار باستانی بردک سیاه روستای درودگاه مراسم جشن نوروزی برگزار می کند و میزبانِ مسافران، میهمانان و شرکت کنندگان بومی و غیر بومی هستند.
 
== جاذبه‌های گردشگری ==
* رودخانه‌های اطراف روستا (شاپور، دالکی و حله)
* نخلستان سرسبز اطراف روستا
* تولید و بسته بندیبسته‌بندی خرمای درجه یک
* دشت سرسبز اطراف روستا
[[پرونده:Farm Doroudgah.jpg|بندانگشتی|مزرعه گندم]]
== منابع ==
{{پانویس}}
* [http://www.amar.org.ir/ درگاه ملی آمار]
* [http://www.vil.ir/index.php?name=bs&shid=348&itemid=61 روستای درودگاه] بانک اطلاعاتی دهیاری‌های ایران
* [http://doroudgah.ir] وبسایت روستای درودگاه