پرش به محتوا

فرونقش (چاپ): تفاوت میان نسخه‌ها

۲٬۴۷۷ بایت اضافه‌شده ،  ۵ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
(قرار دادن {{داده‌های کتابخانه‌ای}} با اطلاعات ویکی‌داده)
بدون خلاصۀ ویرایش
'''چاپ هلیوگراور'''، به عبارات دیگر «چاپ گود» یا «روتوگراور» (گونه‌ای از چاپ‌های برجسته) روش [[چاپ]] است که در آن شکل بخش «تحویل رنگ» جسم چاپ کننده گود است. در ابتدا تمامی سطح غلطک چاپ به رنگ آغشته شده و سپس با افزاری چون کارتک رنگ‌های مازاد زدوده می‌شوند، بطوری که رنگ در گودی‌ها، جهت تحویل به کاغذ بجا می‌ماند. چاپ با فشار بسیار زیاد [[غلطک]] به روی جنس مورد چاپ انجام می‌پذیرد. غلطک‌ها روکشی دائم یا موقت، اغلب از جنس [[مس]] دارند و طرح چاپ (تفکیک شده به [[رنگ|رنگهای]] مورد لزوم) با روش‌های شیمیایی یا مکانیکی بروی این قشر مس «کنده کاری» یا به اصطلاح [[گراور سازی]] می‌شود.
 
چاپ فرونَقش در بخش تولید صنعتی و هنری کاربری بسیار دارد و بخاطر نسبتاً پر هزینه بودن تولید [[گراور|گراورهای]] گود برای تولیدات کلان (از ۳۰۰۰۰۰ برگ بیشتر) به کار گرفته می‌شود. در واقع مواردی که چاپ [[افست]] مقرون به صرفه نیست. موارد مصرف عمده این روش، چاپ در روی نایلون، انواع مقوا، (از جمله نوع روکش نایلون دار) و کاغذ عادی است. محصولات این روش چاپ عبارتند از انواع نایلون‌های بسته بندی و کیسه سازی، مقوای بسته‌بندی (مثل [[تتراپاک]] و غیره)، [[اسکناس]]، [[اوراق بهادار]] و اغلب مجله‌ها با تیراژ بالا.<br>
 
 
'''گراور چرخشی '''
گونه ای از چاپ فرو رفته می باشد که شامل ، حک تصویر بر روی یک حامل تصویر می باشد . در چاپ گراور تصویر بر روی یک سیلندر حک می شود . برای اینکه مانند چاپ افست و فلکسو گرافی نوعی چاپ دورانی می باشد . این بدین معناست که ماشینهای چاپ گراور بر روی رولهای کاغذ بجای ورق های کاغذ چاپ می نمایند. سیلندر های گراور امروزه بطور دیجیتال توسط ماشینهای نوک الماس و لیزر حکاکی می شوند . بر روی سیلندر گراور تصویر حکاکی شده که از سلول های کوچکی تشکیل شده است که میزان جوهری که به سطح کاغذ منتقل می شود را تعییم می کند . ماشین چاپ روتو گراور برای چاپ هر رنگ ، قسمتی مجزا دارد ، تعداد واحد های ماشین بستگی به تعداد رنگهای مورد نیاز برای تصویر نهایی دارد . ۵جزء پایه در هر قسمت برای هر رنگ وجود دارد : ۱- سیلندر حکاکی شده ۲- منبع جوهر ۳- یک تراز ۴- غلطک چاپ ۵- خشک کن . وقتی که دستگاه در حال کار است ،سیلندر حکاکی شده در معرض افشاننده های جوهر قرار دارد و سلولها و حفره های فرو رفته را پر می کند . هنگامیکه سیلندر می چرخد ، رنگ را از افشاننده بیرون می کشد . تراز مانند یک شیشه پاکن عمل می کند . و قبل از اینکه سیلندر با کاغذ تماس پیدا کند ، جوهر را از نقاطی که نمی خواهند چاپ شوند ، می زدایند . سپس کاغذ بین غلطک چاپ و سیلندر گراور ساندویج می شود. در اینجا است که جوهر از سلولهای فرو رفته به کاغذ انتقال پیدا می کند . استفاده غلطک چاپ اعمال فشار بر روی کاغذ جهت پرس شدن سلیندر گراور می باشد و بیشترین پوشش را با جوهر برقرار می سازد . سپس کاغذ پیش از رفتن به بخش رنگی دیگر به خشک کن می رود و کامال خشک می شود .
 
== منابع ==