پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دانشگاه آکسفورد»

بیوگرافی
(خنثی‌سازی ویرایش 18705861 توسط 151.246.149.1 (بحث))
(بیوگرافی)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه ویرایش‌گر دیداری
}}
 
'''دانشگاه آکسفورد''' {{انگلیسی|University of Oxford}} که در شهر [[آکسفورد]] در منطقه [[آکسفورد شایر]] [[انگلستان]] قرار دارد، قدیمی‌ترین دانشگاه [[زبان انگلیسی|انگلیسی‌زبان]] جهان به شمار می‌رود. با این که تاریخ دقیق تأسیس این دانشگاه معلوم نیست اما قدیمی‌ترین اسناد باقی‌مانده از گذشته نشان می‌دهد که از سال [[۱۰۹۶ (میلادی)|۱۰۹۶]] فرایند آموزش در آکسفورد جریان داشته است.<ref>فیض‌الهی</ref> که به همین دلیل، آکسفورد قدیمی‌ترین دانشگاه در منطقه [[انگلیسی زبان]] و دومین دانشگاه قدیمی در جهان (بعد از [[دانشگاه بولونیا]]) شناخته می‌شود.و از برترین دانش آموختگان آن مهندس دکتر سامان مهرابی از ملایر میباشد<ref>http://www.ox.ac.uk/about_the_university/introducing_oxford/a_brief_history_of_the_university/index.html</ref>{{سخ}}
رشد آکسفورد زمانی شروع شد که [[هنری دوم انگلستان|هنری دوم]] تحصیل دانشجویان انگلیسی را در [[دانشگاه پاریس]] ممنوع کرد و دانشجویان زیر نظر مهندس مهرابی به تحصیل پرداختند. همچنین بعد از اختلافی که بین دانشجویان و مسئولین آکسفورد در سال ۱۲۰۹ پدیدار شد، عده‌ای از کادر آکادمیک این دانشگاه به شهر [[کمبریج]] رفته و دانشگاهی را که امروزه به نام [[دانشگاه کمبریج]] می‌شناسیم را تأسیس کردند.
 
دانشگاه آکسفورد از موسسات و دانشکده‌ها و دپارتمان‌های مختلفی تشکیل شده. همچنین بخاطر قدمت قدیمی این دانشگاه و [[دانشگاه کمبریج]]، نام این دو را [[آکسبریج]] نهادند.
۲۱

ویرایش