پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «نیوه‌مانگ»

اصلاح پیوند(ها) به صفحهٔ ابهام‌زدایی (انگلیسی) با استفاده از AWB
جز (ربات: افزودن رده‌های همسنگ)
(اصلاح پیوند(ها) به صفحهٔ ابهام‌زدایی (انگلیسی) با استفاده از AWB)
برچسب: ویرایش توسط ویرایشگر خودکار
 
«مامو»، نوازنده پیر و سرشناس [[کردستان]]، همراه فرزندانش سفری را برای اجرای کنسرت در [[عراق]] پس از [[صدام]] آغاز می‌کند. در این سفر، کاکو مرد میان سالی که خود را ارادت مند مامو می‌داند، به عنوان راننده و با اتوبوسی که از دوستش قرض گرفته‌است، او را همراهی می‌کند. مامو یکی یکی فرزندانش را که در نواحی مختلف زندگی می‌کنند جمع می‌کند، اما آخرین پسرش پیش از سوارشدن به اتوبوس از پدر می‌خواهد دقایقی از ماشین پیاده شود. پسر به مامو می‌گوید که «پیر» روستا گفته که بهتر است مامو به این سفر نرود زیرا هنگامی که ماه کامل شود برای او اتفاقی خواهد افتاد. مامو می‌گوید به هر طریق که باشد این سفر را ادامه خواهد داد زیرا سال‌هاست جلوی کارش گرفته شده‌است. مامو به سراغ زن خواننده‌ای به نام هشو (به معنای خوشهٔ انگور) می‌رود که سال‌هاست همراه ۱۳۳۴زن دیگر در تبعید زندگی می‌کند اما هشو صدای پیشینش را همراه با اعتماد به نفس از دست داده‌است. آن‌ها در مسیر عبور از مرز با حوادث و موانع متفاوتی روبه رو می‌شوند.
 
 
== دربارهٔ فیلم ==
== موسیقی: عنصری از هویت فرهنگی ==
 
بهمن قبادی در برنامه آپارات [[بی‌بی‌سی فارسی]] عنوان نمود یک تهیه‌کننده [[مردم انگلستان|انگلیسی]] پیشنهاد ساخت فیلمی به مناسبت دویست و پنجاهمین سالگرد تولد [[ولفگانگ آمادئوس موتسارت]]، آهنگساز [[اتریشی]] را به من داد. او گفت می خواهم در پروژه‌ای باشی که پنج فیلمساز از پنج نقطه دنیا پنج فیلم به همین مناسبت می‌سازند. من هم تصمیم گرفتم که یک موتسارت امروزی درست کنم. به اعتقادم موتسارت یک شخص نیست، بلکه روحی است که در خیلی از آهنگسازهای امروزی می توانیم او را کشف کنیم. یکی از اینها ' مامو' هست که متأسفانه مدتی پش پیش فوت کرد. من خواستم موتسارت کردی بسازم در سرزمینی که موسیقی همچنان در بند است و زنان حق خواندن ندارند. در این فیلم هر سکانس قرار است که بخشی از شخصیت موتسارت را تعریف کند. او کسی بود که اعتقاد به جادو داشت، اعتقاد داشت که موسیقی می‌تواند معجزه کند. باور به مرگ داشت و مرگ دغدغه و مسئله اصلی‌اش بود. به همین خاطر من دو سه سکانس به مرگ اشاره می کنم.<ref>[http://www.bbc.co.uk/persian/arts/2013/07/130724_aparat_30_2013.shtml نیوه مانگ در آپارات - وبگاه بی‌بی‌سی فارسی - تاریخ بازدید ۱۳۹۲/۵/۵]</ref>
 
استاد مامو که کردی اصیل و غیرتمند است، قصد دارد به گونه‌ای شایسته و ماندگار همبستگی خود را با [[کردهای عراق]] ابراز کند؛ پس تصمیم می‌گیرد با اهدای موسیقی خود سهم خود را در شکوفایی فرهنگ کرد ادا کند.
کابوس‌های خیالی مامو سرانجام تحقق می‌یابد، اما نه در عالم واقع، بلکه در هیأت کابوسی تیره‌تر: تابوت حامل او در مرزهای سه کشور کردنشین سرگردان است، و او سرانجام در آغوش مرگ لبخند می‌زند. کنایه به سرنوشت قومی سرگردان که برای مردن هم زمینی از آن خود ندارد.
فیلم «نیمهٔ ماه» در جشنواره‌های سینمایی بسیاری شرکت کرده و مورد ستایش قرار گرفته است.
<br />
 
== جوایز ==
[[رده:فیلم‌های درام دهه ۲۰۰۰ (میلادی)]]
[[رده:فیلم‌های کردی]]
 
[[رده:فیلم‌های واقع‌شده در ایران]]
[[رده:فیلم‌های فارسی‌زبان]]