پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «آذرتاش آذرنوش»

جز
صوری
جز (←‏منابع: {{ویکی گفتاورد}} برود بالا)
جز (صوری)
| پانویس =
}}
'''آذرتاش آذرنوش'''، مؤلف و محقق در زبان و ادبیات [[زبان عربی|عرب]]، مدیر بخش [[ادبیات عرب]] در [[مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی]] و استاد دانشکدهٔ الهیات و معارف اسلامی [[دانشگاه تهران]] است.<ref>[http://hamshahrionline.ir/details/51332 زندگی‌نامه: آذرتاش آذرنوش] سایت همشهری آنلاین</ref> وی [[چهره ماندگار]] ادبیات عرب در همایش چهره‌های ماندگار بود.
 
== زندگی‌نامه ==
آذرتاش آذرنوش در [[۲۹ بهمن]] [[۱۳۱۶]] در شهر [[قم]] به‌دنیا آمد، تحصیلات ابتدایی را در [[اهواز]] و دورهٔ دبیرستان را در [[تهران]] به پایان برد.
 
وی در رشتهٔ ادبیات عرب دانشکدهٔ معقول و منقول [[دانشگاه تهران]] فارغ‌التحصیل شد. دورهٔ دکتری ادبیات عرب را از کشور [[فرانسه]] گرفت. از نخستین رسالهٔ دکتری خود «تحقیق و ترجمه بخشی از کتاب طبقات الشعرای ابن معتز» دفاع کرد. سپس در رشتهٔ [[ادبیات عرب]] به نگاشتن رسالهٔ دیگری با تصحیح کتاب «خریدهٔ القصر عمادالدین اصفهانی» پرداخت. او پس از حصول بر دومین دکتری خود به ایران بازگشت و در «بنیاد فرهنگ ایران» و پژوهش در باب واژه‌های فارسی معرب، مشغول و در دانشکده معقول و منقول که آن هنگام به «الهیات و معارف اسلامی» تغییر نام داده بود به سال ۱۳۴۶استخدام۱۳۴۶ استخدام شد. وی گروه عربی دانشکده مذکور را سر و سامان بخشید و سپس به معاونت دانشکده برگزیده شد، بعد از آن به‌منظور تحقیق و آموختن [[زبان آرامی]] به [[دانشگاه کمبریج]] انگلستان رفت.<ref>[http://www.azarnoush.ir/biography.html زندگی‌نامه] وب‌سایت شخصی آذرتاش آذرنوش</ref>
او نخستین ایرانی بود که در ادبیات عرب دکتری گرفته‌است.
آذرنوش در بازگشت به ایران به امر آموزش زبان عربی همت گماشت، او باتوجه به ساختار زبان‌های هند و اروپایی به‌خصوص زبان مادری خود فارسی، و با گوشه چشمی به علم [[زبان‌شناسی]] به تدوین کتاب «آموزش عربی» با شیوه‌ها و ساختارهای دستوری تازه دست زد.