پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دینامیک»

با فرض حسن نیت ویرایش 46.143.248.53 (بحث) خنثی‌سازی شد: فحن. (تل)
(در تقسیم بندی انجام شده اصلاحی صورت گرفت به این شرح که دینامیک علم پویایی مکانیکی است که به دوبخش سینماتیک و سینتیک تقسیم می شود.)
(با فرض حسن نیت ویرایش 46.143.248.53 (بحث) خنثی‌سازی شد: فحن. (تل))
سینتیک{{بدون منبع}}
'''دینامیک''' یا '''پویایی''' {{فرانسوی| Dynamique}} از واژه لاتین به معنی حرکت‌شناسی گرفته شده است و شاخه‌ای از [[مکانیک]] و [[علوم مهندسی]] است که به بحث و مطالعه دلایل حرکت و به بیانی دقیق بررسی حرکت به کمک نیروها و قوانین مربوطه می‌پردازد.
 
== دید کلی ==
 
در حالت کلی حرکت یک ذره از دو دیدگاه مختلف می‌تواند مورد بررسی قرار گیرد به بیان دیگر می‌توان گفت، بطور کلی مکانیک کلاسیک که در آن حرکت اجسام مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد، شامل دو قسمت سینماتیک و سینتیکدینامیک است . در بخش سینماتیک از علت حرکت بحثی به میان نمی‌آید و حرکت بدون توجه به عامل ایجاد کننده آن بررسی می‌شود. بنابراین در [[سینماتیک]] حرکت بحث بیشتر جنبه هندسی دارد.
 
اما در سینتیکدینامیک علتهای حرکت مورد توجه قرار می‌گیرند. یعنی هر ذره یا جسم همواره در ارتباط با محیط اطراف خود و متأثر از آنها فرض می‌شود محیط اطراف حرکت را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال فرض کنید، جسمی با جرم معین بر روی یک سطح افقی در حال لغزش است. در این مثال سطح افقی به عنوان یکی از محیطهای اطراف جسم با اعمال نیروی اصطکاک در مقابل حرکت جسم مقاومت می‌کند.
 
== عوامل مؤثر بر حرکت ==
۵۴٬۴۱۹

ویرایش