تفاوت میان نسخه‌های «بنلوکس»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۱۷ بایت اضافه‌شده ،  ۱۱ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
(گسترش با ترجمه از ویکی‌پدیای هلندی)
این اتحادیه در سپتامبر سال ۱۹۴۴ میلادی توسط دولت‌های در تبعید در لندن بنیادگذاری شد.
 
نام بنلوکس از ترکیب نام این سه کشور در زبان‌های خود آن کشورها یعنی '''بـ'''(لخیه)، '''نـ'''(یدرلاند) و '''لوکسـ'''(مبورگ) درست شده استشده‌است. این نام در آغاز برای نامگذاری اتحادیه اقتصادی بنلوکس ساخته شده بود ولی امروزه معنی کلی‌‌تریکلی‌تری یافته‌است.
 
هدف از ایجاد اتحادیه اقتصادی بنلوکس (به [[هلندی]]: ''Benelux Economische Unie''، به [[فرانسوی]]: ''Union Économique Benelux'') که معاهده ایجاد آن در سال ۱۹۴۴ به امضاء رسید و در سال ۱۹۴۸ به اجرا درآمد، تسهیل جابجایی کارگران، سرمایه، خدمات و کالا در منطقه نامبرده استنامبرده‌است.
 
ناحیه اتحادیه بنلوکس در سال ۲۰۰۵ میلادی 27,2۲۷٬۲ میلون نفر جمعیت و 76.657۷۶٫۶۵۷ کیلومتر مربع مساحت را در بر می‌گرفت.
 
بنیان‌گذاری این اتحادیه متعاقباً به برپایی [[اتحادیه اروپا]] کمک زیادی کرد.
 
==پیشینه سازمانی==
دولت‌های فراری این کشورها، در سال ۱۹۴۴ در [[لندن]] اتحادیه بنلوکس را به عنوان یک [[اتحادیه گمرکی]] ایجاد کردند. هدف از این اقدام،‌اقدام، این بود که سه کشور مربوطه بتوانند کالاهای خود را به طور آزاد در این سه کشور جابجا کنند و برای کالاهایی که از خارج از کشورهای بنلوکس وارد می‌شود تعرفه یکسانی اتخاذ کنند.
 
از زمان معاهده ۱۹۵۸ این اتحادیه گمرکی تبدیل به یک اتحادیه اقتصادی شد. بر پایه قرارها، از سال ۲۰۱۰ به بعد قرار است معاهده جدید امضاء بشود تا بر پایه آن بنلوکس دیگر تنها به عرصه اقتصادی محدود نشود و شامل عرصه‌های [[توسعه پایدار]]، [[قوه قضائیه]] و امور [[وزارت کشور]] نیز بشود. نام آن نیز قرار است از آن سال به بعد رسماً تبدیل به اتحادیه بنلوکس (به هلندی: Benelux Unie) شود.
 
بلژیک و هلند در پی جدایی به عنوان رقیب یکدیگر دیده شدند. بلژیک به این خاطر که هیچ پیمان اقتصادی با همسایگان خود نداشت زیان زیادی از انزوای تجاری خود دید.
به این خاطر بلژیک از زمان جدایی خود، همواره به دنیبال همگرایی با کشورهای دیگر بوده استبوده‌است و هلند نیز از این قاعده مستثنی نیست.
 
لوکزامبورگ در سال ۱۸۴۱ از شاه [[ویلهلم یکم]] هلند خواست تا پیمانی برای لوکزامبورگ با بلژیک تهیه کند و برای لوکزامبورگ یک اتحادیه اقتصادی با هلند در نظر بگیرد.
==منابع==
{{چپ‌چین}}
Wikipedia-bijdragers, "«[http://nl.wikipedia.org/w/index.php?title=Benelux&oldid=15414029 Benelux],"» Wikipedia, de vrije encyclopedie, (accessed februari 2۲, 2009۲۰۰۹).
{{پایان چپ‌چین}}
==پانویس‌ها==
۱۴۵٬۸۳۶

ویرایش

منوی ناوبری