پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «کابل کواکسیال»

جز
کابل هم محور مورد استفاده در گیرنده های تلویزیون ایران را توضیح دادم.
جز (اصلاح نویسه نادرست با استفاده از AWB)
جز (کابل هم محور مورد استفاده در گیرنده های تلویزیون ایران را توضیح دادم.)
اين نوع كابل، كواكسيال انعطاف‌پذير و قطر آن در حدود 5/0 اينچ است. گاهی اوقات به كابل Thicknet اترنت استاندارد نيز گفته مي‌شود. زيرا اولين نوع كابل كواكسيال بود كه در معماري شبكه معروف Ethernen به كار برده شد. هستة مسي اين كابل كواكسيال ضخيم‌تر از نوع نازك آن است. البته اين روزها از اين كابل به ندرت استفاده مي‌شود و در موارد استثناء به عنوان ستون مهرة شبكه به كار مي‌رود .هر چه هستة ضخيم‌تر باشد، سيگنال مي‌تواند مسافت طولاني‌تري را بپيمايد. بنابراين كابل Thicknet نسبت به ‌Thinnet سيگنال‌ها را در مسيرهاي طولاني‌تري هدايت مي‌كند. نوع ضخيم كابل كواكسيال مي‌تواند سيگنال‌ها را بدون تضعيف تا فاصله 500 متر (حدود 1640فوت) انتقال دهد. بنابراين با توجه به قابليت Thicknet در پشتيبانی عمل انتقال داده‌ها در مسافت‌هاي طولاني، از آن به عنوان ستون اصلي برای اتصال شبكه‌هاي Thinnet كوچكتر به يكديگر استفاده مي‌شود.برای اتصال شبكه‌هاي كوچك Thinnet به شبكه‌های Thicknet از وسيله‌ای به نام ترنسيور استفاده می شود.
 
ترنسيور طراحي شده برای Ethernet و Thicknet شامل يک رابط به نام Vampire tap مي‌باشد. اين رابط دارای سوزن‌هایی است كه توسط آنها به هسته كابل متصل می شود.
 
== کابل هم محور مورد استفاده در تلوزیون ایران ==
کابل های تلوزیو اکثرا همگی 75 اُهم بوده.نوع کابل آرجی-59 که تصویرش در بالا هست در ایران رایج هست و میزان میراکنندگی 9.708 (واحد=دسی بل بر 100 فوت، در فرکانس حدود 750 مگاهرتز) دارد. ولی کابل مورد استفاده ی روز، کابل آرجی-6 می باشد که میرانندگی 5.65 داشته و برای فاصله های زیاد از آرجی-11 استفاده می کنند که میرا کنندگی 3.65 را دارد.
 
کانکتور مورد استفاده رایج در ایران، کابل بِلینگ-لی یا IEC 61169-2 radio-frequency coaxial connector of type 9,52 نام دارد(و معمولا پیچ دار(رزوه) نیست)، این کانکتور قدیمی بوده و کانکتور رایج جدید کانکتور اِف (F connector) نام دارد، معمولا پیچ دار است(و نباید آن را با کانکتور وای-فای اشتباه گرفت) و تا فرکانس یک گیگاهرتز خوب کار میکند، قیمت کمی هم دارد.
 
== پیوندهای مرتبط ==
* [[آنتن]]
۱۱۸

ویرایش