پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «لیوبلیانا»

جز
ویرایش 86.61.78.4 (بحث) به آخرین تغییری که Modern Sciences انجام داده بود واگردانده شد
(تلفظ صحیح نام این شهر لوبلیانا است نه لیوبلیانا)
جز (ویرایش 86.61.78.4 (بحث) به آخرین تغییری که Modern Sciences انجام داده بود واگردانده شد)
}}
 
'''لوبلیانالیوبلیانا''' پایتخت کشور [[اسلوونی]] و با حدود ۲۷۰ هزار نفر جمعیت بزرگ‌ترین شهر این کشور است.
 
نام آن به زبان اسلوونیایی Ljubljana، به آلمانی Laibach (لایباخ)، به ایتالیایی Lubiana، و به [[زبان لاتین|لاتین]] Labacum یا Aemona است.
 
محدودهٔ لوبلیانالیوبلیانا از زمان‌های باستان مسکونی بوده ولی این سکونتگاه در سال [[۱۲۲۰ (میلادی)|۱۲۲۰ میلادی]] رسماً عنوان شهر یافت.
 
شهر لوبلیانالیوبلیانا در مرکز اسلوونی و در حوضه آبریز لیوبلیانا واقع شده و در طول تاریخ به عنوان چهارراهی برای برخورد فرهنگ جهان [[اسلاو]] با فرهنگ‌های [[ژرمنی]] و [[لاتین‌ها|لاتین]] بوده‌است.
 
لوبلیانالیوبلیانا طی سده‌های پیاپی پایتخت منطقه تاریخی [[کارنیولا]] بود و در سده بیستم مرکز فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، سیاسی و اداری اسلوونی شد، کشوری که از سال ۱۹۹۱ مستقل شده‌است.
 
== ریشه نام ==
ریشه نام لوبلیانالیوبلیانا آشکار نیست اما به احتمال زیاد از نام رودخانه [[لیوبلیانیتسا|لوبلیانیتسا]] که از میان آن می‌گذرد گرفته شده‌است. برخی پژوهندگان ریشه نام آن را از واژه اسلاوی کهن Ljubovid دانسته‌اند و برخی آن را با واژه لاتین alluviana از ریشه eluvio به معنی «[[آب‌گرفتگی]]» هم‌ریشه می‌دانند.
 
در سده‌های میانه هم رودخانه و هم شهر لایباخ نامیده می‌شد که از زبان [[آلمانی قدیم]] آمده که معنی آن «آب ایستاده‌ای که سیلاب به راه می‌اندازد» است. نام لایباخ تا سال ۱۹۱۸ نام رسمی این شهر بود.
۵۴٬۷۶۳

ویرایش