پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «لیوبلیانا»

۱۳ بایت اضافه‌شده ،  ۴ سال پیش
تلفظ صحیح نام این شهر لوبلیانا است نه لیوبلیانا
(تلفظ صحیح نام این شهر لوبلیانا است نه لیوبلیانا)
}}
 
'''لیوبلیانالوبلیانا''' پایتخت کشور [[اسلوونی]] و با حدود ۲۷۰ هزار نفر جمعیت بزرگ‌ترین شهر این کشور است.
 
نام آن به زبان اسلوونیایی Ljubljana، به آلمانی Laibach (لایباخ)، به ایتالیایی Lubiana، و به [[زبان لاتین|لاتین]] Labacum یا Aemona است.
 
محدودهٔ لیوبلیانالوبلیانا از زمان‌های باستان مسکونی بوده ولی این سکونتگاه در سال [[۱۲۲۰ (میلادی)|۱۲۲۰ میلادی]] رسماً عنوان شهر یافت.
 
شهر لیوبلیانالوبلیانا در مرکز اسلوونی و در حوضه آبریز لیوبلیانا واقع شده و در طول تاریخ به عنوان چهارراهی برای برخورد فرهنگ جهان [[اسلاو]] با فرهنگ‌های [[ژرمنی]] و [[لاتین‌ها|لاتین]] بوده‌است.
 
لیوبلیانالوبلیانا طی سده‌های پیاپی پایتخت منطقه تاریخی [[کارنیولا]] بود و در سده بیستم مرکز فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، سیاسی و اداری اسلوونی شد، کشوری که از سال ۱۹۹۱ مستقل شده‌است.
 
== ریشه نام ==
ریشه نام لیوبلیانالوبلیانا آشکار نیست اما به احتمال زیاد از نام رودخانه [[لیوبلیانیتسا|لوبلیانیتسا]] که از میان آن می‌گذرد گرفته شده‌است. برخی پژوهندگان ریشه نام آن را از واژه اسلاوی کهن Ljubovid دانسته‌اند و برخی آن را با واژه لاتین alluviana از ریشه eluvio به معنی «[[آب‌گرفتگی]]» هم‌ریشه می‌دانند.
 
در سده‌های میانه هم رودخانه و هم شهر لایباخ نامیده می‌شد که از زبان [[آلمانی قدیم]] آمده که معنی آن «آب ایستاده‌ای که سیلاب به راه می‌اندازد» است. نام لایباخ تا سال ۱۹۱۸ نام رسمی این شهر بود.
کاربر ناشناس