پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «قرارداد»

۲ بایت اضافه‌شده ،  ۴ سال پیش
جز
جز (افزودن ناوباکس> {{حقوق}} (درخواست کاربر:Modern Sciences)+تمیز+اصلاح ارجاع لاتین)
 
== در قانون ایران ==
قانونگذار [[ایران]] در ماده ۱۸۳ [[قانون مدنی]] عقد را چنین تعریف نموده‌است: «عقد عبارت از اینست که دو یا چند نفر در مقابل دو یا چند نفر دیگر تعهد بر امری نمایند و مورد قبول آنها باشد» بر این تعریف ایراداتی شده‌است. از جمله اینکه این تعریف عقود تملیکی را به واسطه حصر عقود به تعهد طرفین در جمله قانونگزار دربر نمی‌گیرد. این ایراد از سوی بزرگان [[علم حقوق]] ایران اینگونه پاسخ داده شده‌است که:اگرچه متن این ماده از قانون فرانسه ماخوذمأخوذ است، اما نویسندگان قانون مدنی ایران با نظر به فقه این ماده را تغییر داده‌اند. فلذا چون در فقه عهد در معنی عقد نیز به کار می‌رود، این ماده همه عقود را در برمی‌گیرد. ایراد دیگر این ماده قانونی استفاده از کلمه نفر است، در حالی که بهتر بود از کلمه شخص استفاده می‌شد تا [[اشخاص حقوقی]] را نیز شامل می‌شد.
* جمع عقد، عقود است.
* در مقابل عقد، ایقاع قرار دارد، که ماهیات حقوقی را گویند که با یک اراده ایجاد یا ساقط می‌شوند. همچون طلاق که تنها با اراده مرد واقع می‌شود. مبحث عقد جزء حفوق مدنی به حساب می‌آید.
* عقد به اعتبارات مختلف، تقسیم بندی‌هایتقسیم‌بندی‌های متفاوتی یافته‌است. از جمله تقسیم عقود به اعتبار موضوع آن، به مالی و غیر مالی و یا تملیکی و عهدی.
اقسام عقود درفقه وقانون مدنی:[[بیع]]- [[اجاره]]-[[رهن]]-[[امانت]]- [[نکاح]]-[[قرض]]-[[وصیت]]- [[عاریه]]-[[شرکت]]-[[وقف]]-[[وکالت]]-[[جعاله]]-[[مزارعه]] [[مساقات]]-[[سلف]]-[[سلم]]-[[مضاربه]]<ref>[[قانون مدنی|Civil code]]</ref>و<ref>مكاسبمکاسب ومعاملات درج5كافيدرج5کافی</ref>
 
== منابع ==