پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ویکی‌پدیا:قهوه‌خانه/گوناگون»

خنثی‌سازی ویرایش 17955357 ای بابا بازم پا را از گلیمم اضافه کردم، به من چه !
(خنثی‌سازی ویرایش 17955357 ای بابا بازم پا را از گلیمم اضافه کردم، به من چه !)
برچسب: واگردانی‌شده
:::{{پینگ|دن کیشوت}} جناب دن کیشوت گرامی، چیزی که برای من جالب است تفاوت نگاه انسان‌ها به یک پدیده است. خارج از ویکی، بسیاری، از تندرو و میانه‌رو و... که بسیاری‌شان هم غرضی ندارند؛ می‌گویند که ویکی‌پدیا علیه نظام جهت‌گیری دارد و شما می‌فرمایید که به نفع آن دارای سوگیری است. چنین درجاتی از تفاوت نظر نسبت به یک پدیدهٔ واحد، جالب است.:-) [[کاربر:Maadikhah|>Mǎādikhāh<]] ([[بحث کاربر:Maadikhah|بحث]]) ‏۲۳ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۱۱:۱۵ (UTC)
گرامیان، خوب شد که یادآوری کردید، چند هفته پیش در نگاه کوتاهی متوجه ادامهُ کوتاه و بی منبعی (بر یکی از ویرایش‌های خودم) در این باره شدم. تصمیم داشتم برگردم و ببینم موضوع چیست ولی بعد با دیدن برگردانی جناب Sharaky در صفحهُ پی‌گیری‌هایم، موضوع را پایان یافته پنداشتم و به کلی از خاطرم رفت تا این که برای ویرایش تاپیک بالا این مطلب را هم دیدم و یادآوری شد. آری، از سویی بی‌طرفی ویکی‌فا به بازی گرفته‌شده و از سوی دیگر سخن جناب مردتنها نه فقط گفتهٔ بسیار متینی است بلکه به اعتبار همین باور، و تکیه بر جاری بودن همین روش است که ما را؛ با باورهای مختلفی که داریم، در اینجا گرد هم آورده. رمز موفق‌تر بودن ویکی انگلیسی هم یکی این نکته است که کمتر کسی فرصت می‌یابد که با موجودیت چنین شیرازه‌ای که کاربران را دور هم نگاه داشته بازی کند. به بازی گرفته شدن این پیوند از سوی عده‌ای به روشنی معدود، به بازی گرفتن این عامل یک‌پارچگی جهانی ویکی‌پدیایی است که در ویکی‌فا نیز نباید سرسری گرفته شود. نمی‌دانم [//fa.wikipedia.org/w/index.php?title=عوام‌گرایی&type=revision&diff=17515981&oldid=17476815 این ویرایش بی‌منبع] را کاربرِ ویرایش کننده‌اش به میل و رغبت خود در ادامهٔ ویرایش من؛ در مقاله‌ای که منبع درون خطی دارد، استتار کرده؟ یا حساب ایشان حک شده؟ و یا از همه بدتر اینکه قرار نبوده با این نام و به صورتی که می‌بینیم ویرایش شود و مشغله‌های زیادشان سبب اشتباه شده؟ بهتر است که پاسخ‌گو باشند. واژهٔ استتار را از این رو به کار بردم که کسی حتی گرامیان Wikimostafa و Derakhshan و Sharaky و دیگرانی که ویرایش را دست‌کاری کرده‌اند متوجه بی‌منبع بودن آن نشده و آن را ادامهُ مطلب منبع‌دار دیده‌اند. در همین گفتار هم کسی تا کنون به بی‌منبعی اشاره نکرده‌است. موضوع مهم و شایستهٔ توجه و بررسی فوری است. -- [[کاربر:Mpj7|Mpj7]] ([[بحث کاربر:Mpj7|بحث]]) ‏۲۳ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۱۲:۰۶ (UTC)
:پیشنهاد می‌کنم اگر دوستان پشت‌شان به اندازهٔ کافی در ویکی‌پدیا گرم نیست و اکانت‌های کاربری‌شان را دوست دارند به این مسائل ورود نکنند، می‌دانم شاید دغدغهٔ دانشنامه و بی‌طرفی را دارید، اما اگر کوچکترین ابهامی در عدم انصاف برخی در اینجا دارید هرگز شک به خودتان راه ندهید، اگر برخلاف سلایق دلپسند برخی ویرایش کنید دچار مشکل می‌شوید، اما اگر واقعاً برای‌تان مهم است دیگر نباید نگران چیزی باشید، جناب Mardetanha چه حرف‌های زیبایی می‌زنید... یک سؤال دارم خودِ شما هیچ اقدامی برای حل این مشکلات کرده‌اید؟ واقعاً می‌پرسم چه کارهایی کرده‌اید و چه کارهایی حاضرید بکنید؟ چرا برای هیئت نظارت کاندید نمی‌شوید، چرا در قطع‌دسترسی‌های شبهه‌دار داخل نمی‌شوید، چرا مستقیماً و به‌طور جدی برای اجرای موبه‌موی رهنمودها اقدام نمی‌کنید؟ نمی‌گویم نمی‌خواهید اما تقریباً مطمئن‌ام نمی‌توانید جانم! نمی‌گویم نمی‌خواهید می‌گویم خودِ شما هم هیچ قدرت و توانی ندارید اگر که واقعاً بخواهید در جایی بر حق عمل کنید ... وقتی که عملاً گفته‌می‌شود که رهنمودها لازم‌الاجرا نیستند و خود شما سکوت می‌کنید پس چطور می‌فرمایید «باید حضور همه سلایق در ویکی‌پدیا استقبال کرد. برای ما قوانین مهم هستند هرکسی توانست به قوانین ما کار کند و با استاندارهای ما بنویسید، باید به او خوشامد بگوییم»، کاربر Mpj7 گرامی، جرأت دارید آن جمله را پاک کنید! فردای آن روز خیلی اتفاقی تذکر جدی می‌گیرید که چرا مقاله می‌سازید؟ چرا در یکی از مقاله‌های شما «یک کلمه» در الگوها ترجمه نشده بود و بعد قطع دسترسی می‌شوید... اگر این طور چیزها را دیدید اگر آدم عادی هستید و می‌خواهید در ویکی‌پدیا مشکل نخورید چشم‌تان را ببندید و رد شوید... اگر لازم باشد هستند کسانی که درستش کنند، شما اگر کاربری عادی هستید نسبت به درست کردن آنها اقدام نکنید چون قوانین نانوشته‌ای وجود دارد، که واقعاً کاری می‌کنند آدم دمبش را روی کول گذاشته خودش متواری شود... حالا بیا با منطق و غیره توضیح بده اینجا جای بد و بیراه گفتن به این و به آن نیست... در مورد جملات بی منبع نیز بهتر هست برای چند ساعتی هم که شده درخواست مدرک کنید اگر مدرکی ارائه نشد می‌توان آنها را حذف کرد... این راه درستش هست... البته این هم بستگی به میزان برش شما دارد، ممکن است شما مستقیماً جملات با منبع را فی‌الفور حذف کنید و مشکلی هم پیش نیاید و طرف مقابل‌تان هم قطع دسترسی شود، همهٔ این‌ها ممکن است، اما راهِ رهنمودی این است که اول درخواست مدرک شود و بعد می‌توان سریع و بدون مشکل حذف کرد... [[User:KhabarNegar|<font color="pepper" size="2px">KhabarNegar</font>]] <sup><span style="font-family:Italic;color:black">[[بحث کاربر:KhabarNegar|خبرنگار]]</span></sup> ‏۲۳ اوت ۲۰۱۶، ساعت ۱۴:۱۸ (UTC)
 
== اعتبار علمی و جانب‌داری ==