Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «قلات (شیراز)»

۱٬۳۱۹ بایت حذف‌شده ،  ۴ سال پیش
به نسخهٔ 17567599 ویرایش Hesamkhandan واگردانده شد: اظهارات شخصی. (توینکل)
(افزودن متنن ، اصلاح لینکها)
(به نسخهٔ 17567599 ویرایش Hesamkhandan واگردانده شد: اظهارات شخصی. (توینکل))
برچسب: واگردانی‌شده
'''قلات'' نام روستایی است که در ۳۶ کیلومتری شمال غرب [[شیراز]] و در منطقه‌ای با صفا وکوهپایه‌ای در کنار چشمه‌ای زیبا و در انبوهی از درختان و باغهای سر سبز قرار دارد. مردم این روستا با زندگی نیم سنتی به کشاورزی و دامداری و باغداری و بعضی‌ها به کسب و کار و حرفهٔ گیوه بافی مشغول هستند
گویش مردم این روستا بازماندهٔ فارسی میانه جنوب غربی است.<ref name="قلات">[http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=9061معرفی جاذبه‌های طبیعی شهر شیراز]</ref>.
 
قلات دارای 3 آبشار می باشد که هر کدام به نامی شناخته می شود.آبشار تبگه یکی از این آبشارها می باشد که دارای زیبایی منحصر بفردی است.
 
[[File:3قلات در پاییز.jpg|thumb|منطقه زیبای قلات در نزدیکی شیراز]]
 
در این روستا بناهایی وجود دارد که قابل ضبط و حفظ می‌باشد از جمله کلیسای روستا است که این کلیسا توسط مسیونرهای مذهبی بین دو جنگ جهانی اول و دوم ایجادشده که دیوار خارجی آن در شرف تخریب است.<ref name="کلیسا">[http://www.iranchamber.com/monuments/historical_churches_iran.php کلیسای روستا]</ref> از آثار به جا مانده دیگر حمامی است که پیرمردان قدیمی معتقدند سعدی در آن استحمام کرده که آن هم در آستانه خراب شدن است .<ref name="آمار">{{یادکرد درگاه ملی آمار|۱۳۸۵}}</ref>.
 
شغل اصلی مردم قلات در گذشته [[کشاورزی]] و ملکی دوزی بود .
 
[[انگور]] قلات از گذشته های دور به عنوان یکی از محصولات این روستا دارای شهرت فراوان بوده است.
 
در سالهای اخیر بدلیل افزایش نرخ زمین در مناطق خوش آب و هوای اطراف شهرهای بزرگ همچون این روستا زمین خواری و ویلاسازی های بدون مجوز گسترش پیدا کرد که باعث تخریب فضاهای تاریخی و طبیعی این منطقه گردیده است.
 
روستای قلات در قدیم به دو محله ی بال و زیر تقسیم شده بود که هر خانواده به همان نام خوانده می شد.
 
خانواده های قلاتی به گویش محلی قلاتی صحبت می کنند و عموما دارای پسوند قلاتی می باشند از جمله پروین قلاتی،آذری قلاتی ،نوبخت قلاتی ،عصمت پرست قلاتی و ... .
 
==گالری==