پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «تروما»

۳۹ بایت اضافه‌شده ،  ۴ سال پیش
جز
افزودن ناوباکس> {{جراحت‌های عمومی}} (درخواست کاربر:Modern Sciences)+املا+تمیز+
(قرار دادن {{داده‌های کتابخانه‌ای}} با اطلاعات ویکی‌داده)
جز (افزودن ناوباکس> {{جراحت‌های عمومی}} (درخواست کاربر:Modern Sciences)+املا+تمیز+)
| MeshID = D014947
}}
'''تروما''' {{انگلیسی|Trauma}} در دانش پزشکی به هر نوع ضربه، [[جراحت]]، [[شوک]]٬ آسیب و حادثه وارد شده بر بدن انسان گفته می‌شود با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا [[بیماری]] در بدن علت ایجاد آسیب نباشد. اهمیت تفاوت این دو مبحث در اورژانس و فوریت‌های پزشکی مشخص می‌شود٬ مثلامثلاً در برخورد با بیمار دچار [[سنکوپ (پزشکی)|سنکوپ]] و یا [[شوک (افت فشار خون)|شوک]]٬ اگر عامل آن بیماری باشد٬ امدادگر به‌راحتی می‌تواند اقدام به جابجایی بیمار کند ولی در شرایط تروما٬ به علت وجود احتمال آسیب‌های شدید مانند قطع نخاع٬ هرنوع جابجایی و حرکت بیمار بدون ساپورت و ثابت نمودن اندام‌های متحرک و توسط اشخاص ناوارد ممنوع است. تروما اگر شدید باشد شخص را به مداوای اورژانسی نیازمند می‌سازد.
 
تروما ششمین عامل آماری در علل مرگ شمرده می‌شود.
== دسته‌بندی ==
تروما را می‌توان براساس محل آسیب مانند [[ترومای سر]]، [[ترومای شکم]] و غیره تقسیم بندی نمود یا بر اساس وی‍ژگی‌های عامل ایجادکننده تروما مانند ترومای نافذ شکم (مثلامثلاً با شئ بُرنده) یا ترومای غیرنافذ (بلانت) و همچنین ترومای حرارتی یا فشاری (باروتروما) و غیره نام‌گذاری کرد.
*[[پلی تروما]]
*[[ترومای سر]]
* Wikipedia contributors, "Trauma (medicine)," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Trauma_(medicine)&oldid=446076887 (accessed September 5, 2011).
{{داده‌های کتابخانه‌ای}}
{{جراحت‌های عمومی}}
 
{{پزشکی-خرد}}
۳۵۱٬۱۰۱

ویرایش