Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «ایل‌راه»

۲۸ بایت اضافه‌شده ،  ۴ سال پیش
جز
افزودن ناوباکس> {{بختیاری}} (درخواست کاربر:Modern Sciences)+
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
جز (افزودن ناوباکس> {{بختیاری}} (درخواست کاربر:Modern Sciences)+)
کوچندگان معمولاً در مسیر ایل‌راه با گروهی از ایلیاتی‌ها و روستائیان همسایه ارتباط و دادوستد برقرار می‌کنند. دام‌ها در هر کوچ، در جریان پیمایش ایل‌راه‌ها بخشی از وزن خودرا از دست می‌دهند.
 
== ایل‌راه‌های ایران ==
=== ایلات چهارمحال و بختیاری ===
هر ایل ممکن است در فصل کوچ، از چندین ایل‌راه برای رسیدن به مقصد خود استفاده کند. برای نمونه، عشایر چهارمحال و [[بختیاری]] برای کوچ خود از پنج ایل‌راه اصلی عبور می‌کنند تا به [[خوزستان]] برسند.<ref>[http://www.roostanews.ir/?lang=fa&p=content.body&id=179 اخبار روستا]، بازدید: ژوئیه ۲۰۱۰.</ref> در قدیم هر یک از شاخه‌های [[هفت‌لنگ]] و [[چهارلنگ]] بختیاری ایل‌راه مشخص و معینی داشتند. طولانی‌ترین ایل‌راه طایفه بختیاری حدود چهارصد کیلومتر است که از [[چناررود]] در سرحد آغاز می‌شود و به سردشت گرمسیری می‌رسد. ایل‌راه پلکانی در [[کوهرنگ]] از ایل‌راه‌های دیدنی ایران است.<ref>[http://www.library.tebyan.net/index.aspx?pid=111128 تبیان]، بازدید: ژوئیه ۲۰۱۰.</ref>
=== ایلات خراسان شمالی ===
ایل‌راه‌های [[خراسان شمالی]] از سه ایل‌راه اصلی تشکیل شده‌است: ایل‌راه شمالی مسیر شمال شهرستان‌های قوچان، فاروج، شیروان، گیفان، راز و جرگلان و مراوه‌تپه است. ایل‌راه میانی از قوچان تا مانه و سملقان در اطراف رودخانه اترک و کالیمانی و مراوه‌تپه است.. ایل‌راه جنوبی در مسیر جنوب شهرستان‌های قوچان، فاروج، شیروان، اسفراین، جنوب بجنورد، قوره‌میدان و مراوه‌تپه قرار دارد.
=== ایلات فارس ===
ایل راه ها در استان فارس مسیری شمال به جنوب دارند و توسط باصری ها ، قشقایی ها و سایر ایلات استفاده می شوند که طولانی ترین آن ها مربوط به ایل [[باصری]] است.
 
== منابع ==
{{پانویس}}
{{بختیاری}}
 
[[رده:زندگی عشایری]]
۳۴۴٬۹۸۹

ویرایش