پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «کنفسیوس‌گرایی»

جز
v1.39b - Fixed using ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تصحیح ویکی‌پدیا (عنوان شروع شده با یک "=")
برچسب: نیازمند بازبینی
جز (v1.39b - Fixed using ویکی‌پدیا:ویکی‌پروژه تصحیح ویکی‌پدیا (عنوان شروع شده با یک "="))
برچسب: WPCleaner
تعالیم [[کنفوسیوس]] ترکیبی بود از ''اصول اخلاقی''، ''سیاست مدرن'' و مقداری ''مسائل دینی''.
 
== تعالیم ==
تعالیم کنفوسیوس این بود که خیر و شر باهم دیگر یک انسان را می سازد و انسان چه خود بداند چه نداند از هردو جنبه استفاده می برد.ودیگر تعلیم او اطاعت و مهربانی و اجرای عدالت بودو اینکه تشریفات مجلّل وادب وعبادت ارزش انسان را بیان می کند.کلا مردم باید نیک باشندواز جنبه های شیطانی در امان باشند وخود سرنوشت خود را با خوی نیکو بسازند.
=== لی ===
 
وی معتقد بود که اجداد مردم طبق قاعده [[لی]] (Li) زندگی می‌کردند و به همین خاطر، از انواع نیکی‌ها و برکات برخوردار بودند، ولی مردم زمان وی بر اثر رها کردن آن شیوه، از آن امور محروم مانده‌اند. [[لی]] از دیدگاه [[کنفوسیوس]] معانی مختلفی داشت و برای پاکی، ادب، تشریفات و عبادت به کار می‌رفت. وی معتقد بود با پیروی از [[لی]] هر چیزی بسامان می‌آید و جامعه آرمانی تشکیل می‌شود.
 
=== اصول اخلاقی ===
 
[[پرونده:WuweiTemple.jpg|بندانگشتی|[[معبد ونمایو]]، یک [[معبد کنفوسی]] در [[چین]]]]
# مهربانی فرمانروایان به رعایا و وفاداری رعایا به فرمانروایان
 
=== آرمانشهر ===
[[کنفوسیوس]] در مورد [[آرمانشهر]] و رابطه شهریار با رعایا تعلیم می‌داد که هرگاه کشور نیز مطیع قانون می‌شوند. وی درباره [[انسان کامل]] نیز سخن گفت و صفات پنجگانه وی را چنین نشان داد:
# عزت نفس
# خوش رفتاری
 
== پیروان ==
 
شاگردان [[کنفوسیوس]] که گفته می‌شود ۷۰ نفر بودند، به سراسر کشور [[چین]] رفتند و به تعلیم حاکمان و صاحب منصبان مشغول شدند و گروهی از آنان نیز گوشه گیری را برگزیدند. تعالیم این حکیم به وسیله شاگردانش تا یکی دو نسل پس از وی گسترش یافت.
 
== منابع ==
{{پانویس}}
* حسین توفیقی،''آشنایی با ادیان بزرگ''، سمت، شابک ۹۶۴۴۵۹۴۱۰x
۴٬۲۵۲٬۷۸۲

ویرایش