پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دلفین راسو»

جز
جز (ربات: حذف میان‌ویکی موجود در ویکی‌داده: ۲۶ میان‌ویکی)
دلفین راسو بسیار فعال است. اغلب می‌توان آن را در حالی که بر سطح آب با سرعت شنا می‌کند و از آن به بیرون می‌پرد دید. این دلفین همچنین در حال شنا بدن خود را می‌چرخاند و یا در آب دور می‌زند. همچنین گاه بر روی موج‌های اقیانوس در کنار کرانه بازی می‌کند. دلفین راسو مانند بسیاری دیگر از دلفین‌ها بر موج‌های ایجاد شده در پشت و کنار کشتی‌ها و قایق‌های تندرو پرش و بازی می‌کند. آن‌ها همچنین دوست دارند تا برعکس و روی پشتشان شنا کنند، حالتی که گمان می‌رود به آن‌ها در دیدن بهتر طعمه‌هایشان کمک می‌کند.
 
غذای این گونه را بیشتر ماهیان [[لجه|لجه‌ای]]ای و [[ماهی مرکب]] تشکیل می‌دهد. جمعیت ساکن جنوب آمریکای جنوبی [[سخت‌پوستان]] را نیز شکار می‌کنند.
 
== وضعیت بقا ==
 
[[اتحادیه بین‌المللی حفاظت از محیط زیست]] [[وضعیت بقا|وضعیت بقای]]ی دلفین راسو را در [[سیاهه قرمز گونه‌های در معرض خطر|سیاهه قرمز]] خود در حالت [[اطلاعات کم|اطلاعات ناکافی]] طبقه بندی کرده است.<ref name="iucn"/> به دلیل علاقه این دلفین به زندگی در نزدیکی کرانه‌ها، احتمال گیر افتادنش در تورهای ماهیگیری وجود دارد. جمعیت دلفین‌های ساکن آمریکای جنوبی در پیوست دو [[کنوانسیون بن]] قرار دارد.<ref>{{یادکرد وب
| نشانی = http://www.cms.int/documents/appendix/Appendices_COP9_E.pdf
| عنوان = Appendix II
[[رده:جانوران اقیانوس اطلس]]
[[رده:جانوران اقیانوس هند]]
[[رده:جانوران بزرگ آمریکای جنوبی]]
[[رده:جانوران توصیف شده در سال ۱۷۶۷ (میلادی)]]
[[رده:جانوران سواحل جنوب‌شرقی آمریکای جنوبی]]
[[رده:دلفین‌های اقیانوسی]]
[[رده:سیاهه قرمز IUCN از گونه‌های با کمترین نگرانی]]
[[رده:جانوران بزرگ آمریکای جنوبی]]
۴٬۲۶۵٬۵۹۷

ویرایش