تفاوت میان نسخه‌های «نشتیفان»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۱۳۸ بایت حذف‌شده ،  ۴ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
جز (ویرایش 5.217.187.137 (بحث) به آخرین تغییری که 5.232.103.83 انجام داده بود واگردانده شد)
|[[ارتفاع شهرهای ایران از سطح دریا|ارتفاع از سطح دریا]] : || ۸۳۹ متر[http://fallingrain.com/world/IR/30/Nishtafun.html]
|-bgcolor="#FFFFFF"
|[[پیش‌شماره تلفن تلفنی]] : 0515416|| ۰۵۳۲۵۲۶ [http://www.rismoon.com/citycode-9.html]
[http://www.rismoon.com/citycode-9.html]
|-bgcolor="#FFFFFF"
|[[وب‌گاه]] : ||
 
نشتیفان در استان [[خراسان رضوی]] و در جنوب شرقی [[شهرستان خواف]] وجود داردو بالغ بر ده هزار نفر جمعیت دارد. این شهر یکی از مراکز تولید عمده نهال در منطقه و حتی در سطح کشور می‌باشد.
== پیشینه تاریخی ==
 
== پیشینه تاریخی ==
قصه عامیانه در مورد ریشه نام این شهر این است که عبارت نشتیفان ترکیبی است از دو کلمه «نش» که محلی شده «نیش» کنایه از نیش [[کژدم]] (محلی شده عقرب)که به وفور در نواحی گرم و خشک به خصوص نشتیفان یافت می‌شود و «تیفان» که محلی شده «توفان» یا همان وزش بادهای موسمی است که در تمام ایام سال این منطقه را به لحاظ موقعیت جغرافیایی ممتاز گردانده و ساکنین آن را چندین هزار سالیست به فکر تاسیس [[آسیاب بادی]] های معروفش در جهت بهره برداری از این جریانات هوایی نموده.
 
نشتیفان شهری است قدیمی که دست‌کم در شش سده گذشته با همین نام خوانده می‌شده‌است. [[سوزنی سمرقندی]] آورده‌است که [[آل مظفر]] یکی از سلسله پادشاهان و حکام ایرانی اهل نشتیفان بوده‌اند و [[شاه شجاع]] از بزرگان این شهر سالها بر [[شیراز]] و فارس حکمرانی نمود که در زمان حکومت وی اندیشمندان و شاعران فراوانی چون حافظ در تاریخ ایران ماندگار شدند و شهر نشتیفان در اوایل قرن نهم هجری شناخته شده و معمور بوده‌است.
 
همچنین قبرستان‌هایی به شیوه مقبره‌های [[زرتشت|زرتشتیان]]یان باستان اطراف شهر را فرا گرفته که بعضی از ساکنین معتغدند عده‌ای از فرزندان و نوادگان پادشاهان سلسله [[اشکانیان]] (که اتفاقاً در خراسان بر ایران حکمرانی می‌کردند) در آنها نهفته‌اند (که البته در خواف نیز این گورستانها بسیار است و به همین دلیل در بعضی کتب تاریخی نام اصلی آن «خواب» نیز آمده‌است)و دسته‌ای دیگر معتقدند در گذشته برای ایمن نگه داشتن شهر از حملات و تجاوزات احتمالی در اطراف شهر بزرگان آن را تدفین می‌نموده‌اند تا به اصالتاسالت و درستی مردمان آن اشاره کنند. مسجد جامع شهر نیز که به سبب عنایت [[شیخ زین الدین خوافیتایبادی]] و به دستور [[پیر احمد خوافی]] به غیر از [[هرات]] و [[بغداد]] در نشتیفان نیز تاسیس و به رغم استفاده اهالی آن به یکی از آثار گرانبهای باستانی مبدل گردیده نشان از اهمیت فرهنگی این شهر در گذشته‌های نه چندان دور می‌دهد. پیش از استقلال افغانستان و سپس استقلال [[هرات]] در سال ۱۲۴۹ ه.ق از ایران نشتیفان به همراه سایر توابع خواف از بلوک [[هرات]] بشمار می‌آمده و پس از آن به تابعیت [[مشهد]] یعنی خراسان کنونی درآمد.
 
== پیوند به بیرون ==
* [http://www.farsnews.ir/imgrep.php?nn=8501070118 عکس‌هایی از نشتیفان]
* [http://www.skylight.ir/1387/10/post_21.html آسیاب بادیهای باستانی]
* [http://wikimapia.org/3994388/fa/نشتيفانمکانیابی%D9%86%D8%B4%D8%AA%D9%8A%D9%81%D8%A7%D9%86مکانیابی نشتیفان]
* [http://www.yavari-soc.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=53 جامعه یاوری خراسان].
* آسیابهای بادی نشتیفان ثبت یونسکو می شود[http://www.chn.ir/NSite/FullStory/News/?Id=98077&Serv=0&SGr=0]
 
== منابع ==
{{پانویس}}
* مجمع التواریخ، تالیف [[حافظ ابرو]] خوافی
* تاریخ و رجال شرق خراسان، جلد اول، ولایت خواف، تالیف ابراهیم زنگنه، مشهد:1370
* [http://www.aftab.ir/government/iran/geography/geopolitical/human_base_problems_cause_wind_advantage.php وب‌گاه آفتاب]
 
{{استان خراسان رضوی-خرد}}
{{شهرستان خواف}}
{{خراسان رضوی-خرد}}
 
{{خراسان رضوی-خرد}}
 
[[رده:روستاهای شهرستان خواف]]
[[رده:شهرهای استان خراسان رضوی]]

منوی ناوبری