پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «غلامحسین فیض اللهی»

بدون خلاصه ویرایش
== زندگی ==
غلامحسین فیض اللهی در بهار سال ۱۳۰۷ در [[چادگان]] بدنیا آمد. پدرش جعفرقلی نام داشت و به جهت علاقه به [[حسین بن علی]] وی را غلامحسین نامید. در کودکی و زمانی که هفت سال بیشتر نداشت پدرش را از دست داد و سرپرستی مادر و دو خواهرش را بر عهده گرفت. از همان زمان علاقه به هنر و ترسیم نقش و نگار در وی وجود داشت از اینرو با پول اندکی که بدست می آورد وسیله [[نقاشی]] تهیه می کرد.
به جهت علاقه ای که به هنر به ویژه میناکاری داشت در سن ۱۸ سالگی به [[اصفهان]] رفت تا در این زمینه هنرآموزی کند. وی نزد استاد [[شکرالله صنیع زاده]] که از برجسته ترین میناساز آن زمان بود آموزش [[میناسازی]] دید و بیش از بیست سال در کارگاه وی فعالیت کرد. رابطه بین او و استادش رابطه ای صمیمی و مریدانه بود که نقش شگرفی در پرورش وی داشت. سپس کارگاه شخصیمینای اشهنر را به اتقاق مهدی غفاریان و حسین هنردوست ایجاد کرد و سالها به آفرینش آثار هنری مشغول بود.
 
در زمانی که وی به میناسازی روی آورد این هنر در محدوده تزیین نگین انگشتری و دستبند گستره داشته که با تلاش و زحمت بسیاری که میناسازان آن زمان متحمل شدند پهنه این هنر سنتی را به حالت فعلی افزایش دادند. <ref>{{یادکرد وب|نشانی=|عنوان=غلامحسین فیض اللهی|ناشر= بنیاد ایران شناسی}}</ref> وی در سالهای آخر فعالیتش در کارگاهش که در [[بازار هنر اصفهان]]، که در کنار مدرسه [[چهار باغ]] قرار داشت فعالیت می کرد. فیض اللهی علاوه بر [[میناسازی]] در رشته های [[نقاشی]]، [[تذهیب]] و [[مینیاتور]] نیز مهارت بالایی داشت. از اینرو در تعاونی [[صنایع دستی]] [[اصفهان]] و شرکت تعاونی کشورهای اسلامی در [[پاکستان]] نیز عضویت داشت.
== آثار ==
وی آثار زیبایی از خود در زمینه میناکاری بر گذاشته است که برخی از آنها در موزه های داخلی نگهداری می شوند. همچین در شهرهای [[نجف]]، [[کربلا]] و [[دمشق]] و برای حرمهای مقدس [[شیعیان]] آثاری ساخته است. برخی از مهمترین آثار وی چنین می باشند: <ref>{{یادکرد وب|نشانی=http://www.rasekhoon.net/Mashahir/Show-904440.aspx |عنوان=فیض اللهی، غلامحسین|ناشر=راسخون}}</ref>
* درهایی برای حرم [[حسین]] ( بازیر همراهینظر استاد [[شکرالله صنیع زاده]]).
* ضريح آرامگاه [[رضا]] ( بازیر همراهینظر استاد شکرالله صنیع زاده).
* ضريح [[حرم کاظمین]]، [[قم]] و [[شاهچراغ]] .
* میناکاری حاشيه گنبد حرم [[عباس]] به طول ۵۲ متر.
۷۲

ویرایش