پرش به محتوا

امپریالیسم فرهنگی: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
جز (←‏جستارهای وابسته: انتقال به رده مناسب با استفاده از AWB)
جز (ربات ردهٔ همسنگ (۲۶) +مرتب (۱۱ core): + رده:هژمونی فرهنگی)
{{بهبود منبع}}
'''امپریالیسم فرهنگی''' گونه‌ای از [[امپریالیسم]] است که می‌توان آن را به این صورت تعریف کرد: کاربرد قدرت سیاسی و اقتصادی برای پراکندن [[ارزش|ارزش‌ها]]ها و عادت‌های فرهنگ متعلق به آن قدرت در میان مردمی دیگر و به زیان [[فرهنگ]] آن مردم. امپریالیسم فرهنگی می‌تواند یاری دهنده‌ی امپریالیسم سیاسی و اقتصادی باشد. چنانکه، مثلاً فیلم‌های آمریکایی برای [[فراورده|فراورده‌های]]های امرکایی [[تقاضا]] پدید می‌آورند.<ref name="dsa">دانشنامه‌ی سیاسی- داریوش آشوری-نشر مروارید- چاپ شانزدهم 1387- ص27 </ref>
 
امپریالیسم فرهنگی، به استفاده از قدرت سیاسی و اقتصادی، برای قبولاندن [[ارزشهای فرهنگی]] متعلق به قدرت [[استعمارگر]] در میان مردم جامعه هدف گفته می‌شود که بطور مستقیم فرهنگ آن جامعه را مورد یورش قرار می‌دهد.
اهمیت مضاعف امپریالیسم فرهنگی از این جهت است که استعمارگران به وسیلهٔ آن پایه‌های تسلط سیاسی-اقتصادی را محکم کرده و حتی زمینه‌های اساسی آن را ایجاد می‌کنند. بدین وسیله که با ترویج فرهنگ خود، به تدریج جامعه هدف را با [[خودبیگانگی]] روبرو می‌کنند.
 
ترویج کردن الگوها و راه و رسم [[زندگی مصرفی]] و [[تجمل گرا]] و عقایدی که توجیه کننده ارزشهای فرهنگ [[تحمیل|تحمیلی]]ی باشند و نیز پرورش تحصیلکردگان وابسته، از شیوه‌های تحقق این امر است.
 
== منابع ==
[[رده:جغرافیای فرهنگی]]
[[رده:علوم سیاسی]]
[[رده:واژگان علوم سیاسی]]
[[رده:مطالعات فرهنگی]]
[[رده:نظریه پسانوگرا]]
[[رده:واژگان علوم سیاسی]]
[[رده:هژمونی فرهنگی]]
۴٬۴۱۱٬۲۶۸

ویرایش