پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «دودمان پلانتاژنه»

بدون خلاصه ویرایش
[[پرونده:Plantageneti.jpg|بندانگشتی|نشان دودمان پلانتاژنه از سدهٔ سیزدهم میلادی]]
'''دودمان پلانتاژنه''' یا '''پلانتاجنت''' {{به فرانسوی|Plantagenêt‎}}{{به انگلیسی|Plantagenet}} یکی از خاندان‌های فرمانروای اروپایی[[انگلستان]] و [[اروپا]] در [[قرون وسطی|سده‌های میانه]] بود.
 
دودمان پلانتاژنه در اصل از قومتبار [[فرانک]]‌ها بودند و از سدهٔ نهم میلادی در [[آنژه]] دارای حکومت بودندداشتند. آنان از راه پیوند زناشویی با پادشاهان [[انگلستان]] خویشاوندی یافتند. آنانو میان سال‌هایاز ۱۱۵۴ تا ۱۴۸۵ میلادی، یعنی از زمان پادشاهی [[هنری دوم]] تا [[هنری هفتم]] بر [[انگلستان]] فرمان‌راندندفرمان راندند. در [[سده ۱۴ (میلادی)|سدهٔ چهاردهم میلادی]] آنان در انگلستان به دو شاخه [[یورک]] و [[لنکستر]] تقسیم‌شدندتقسیم شدند و بر سر قدرت با یکدیگر جنگیدند که این رویداد به [[جنگ رزها]] ناموراستنامور است. با مرگ [[ریچارد سوم (انگلستان)|ریچارد سوم]] در [[نبرد بوسورت فیلد]] در ۱۴۸۵ میلادی، دورهٔ سیصدسالهٔسیصد فرمانرواییسالهٔ فرمان‌روایی این دودمان در انگلستان هم به سر آمد.
 
'''مجموعه تلویزیونی :'''
 
سریال تلویزیونی ملکه صلح ( The White Queen ) محصول مشترک شبکه های تلویزیونی [[بی بی سی]] و استارز ،استارز، سالهای پایانی این دودمان رابهرا به تصویر کشیده است. این مجموعه تلویزیونی حوادث راازرا از زمان شروع سلطنت [[ادوارد چهارم]] تا کشته شدن [[ریچارد سوم]] به دست ''هنری تودور'' که بعدا به عنوان [[هنری هفتم]] تاجگذاری کرد پی می گیرد.تکیه داستان بیشتر بر زندگی الیزابت وودویل ( Elizabeth Woodville ) همسر [[ادوارد چهارم]] می باشد.
داستان این مجموعه تلویزیونی اقتباسی است از سه رمان نوشته شده توسط ''فیلیپا گریگوری'' [[:en:Philippa Gregory]] شامل The White Queen با محوریت زندگی الیزابت وودویل همسر [[ادوارد چهارم]] ، The Red Queen با محوریت زندگی ''مارگارت بوفورت'' مادر [[هنری پنجم]] و The Kingmaker's Daughter با محوریت زنگی ''آن نویل'' همسر [[ریچارد سوم]].
== منابع ==