تفاوت میان نسخه‌های «گرداب سکوت»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
برچسب: حذف منبع
۱ انباشتگی: پیام‌های رسانه‌ای تکرار می‌شود (موضوع در روزنامه، در تلویزیون، در اینترنت). احتمال اینکه فرد اخبار را نشنیده باشد بنا به تکرار خبر در فواصل منظم بسیار کوچک است. (یک بولتن خبری هر ساعت)
 
۲ هماهنگی: مردم برای ترس از انزوای اجتماعی خود را با دیدگاه‌های غالب هماهنگ می‌سازند، آنها تلاش می‌کنند خودشان را آنگونه که درک شوند با افکار عمومی همگام سازند. این امر برای ایستگاه‌های تلویزیونی نیز معتبر است، زیرا آنها نیز روی عقاید حساب می‌کنند، [[روزنامه نگاران]] تصمیم می‌گیرند که چه موضوعات دارای ارزش خبری هستند یا نه. انتخاب روزنامه نگاران اغلب مشابه هستند و آنها همچنین خودشان را آنچنان با نگرش‌های حکمغالب وفق می‌دهند که ساخت گزارش از رویدادهای خاص در رسانه‌های مختلف تا هدحد زیادی با یکدیگر سازگار باشد. «بسته روزنامه نگاری» به این پدیده اشاره دارد.
 
۳ حوزه عمومی: به نظر نیومن([https://nl.wikipedia.org/wiki/Elisabeth_Noelle-Neumann Neumann])انسان، به شدت وابسته به محیط اطراف خویش است. فرد از طریق رسانه‌های جمعی اطلاعات اطراف خویش را کسب می‌کند و با کمک همان اطلاعات نظر شخصی خود را بوجود میاورد. از آنجا که رسانه‌ها در حوزه عمومی عمل می‌کنند و مداوم تعداد بیشتری از مردم را جذب می‌کنند توانایی ایجاد گرداب سکوت و تقویت آنرا نیز دارا هستند. شخصی که فکر می‌کند نظر او با دیدگاه غالب سازگار است، بیشتر تمایل دارد نظر خود را بازگو کند تا شخصی که مخالف دیدگاه غالب است و متقاعد نشده.
۵۹

ویرایش

منوی ناوبری