پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «مظفر بقائی»

بدون خلاصه ویرایش
وی پسر میرزا شهاب راوری کرمانی، [[مشروطه]]‌خواه، نماینده دورهٔ چهارم [[مجلس شورای ملی]] از [[کرمان]] و از اعضای دادگستری در زمان [[رضا شاه]] بود. <ref>http://www.encyclopaediaislamica.com/madkhal2.php?sid=1552</ref> <ref>پروژه تاریخ شفاهی ایران، مصاحبهٔ با [[حبیب لاجوردی]]</ref>
 
با تأسیس حزب دموکرات ایران در دههٔ ۱۳۲۰ خورشیدی به رهبری [[احمد قوام]] بقایی به این حزب پیوست و در سال [[۱۳۲۶]] به عنوان کاندید حزب دمکرات از کرمان به مجلس پانزدهم راه یافت. در اسفند ۱۳۲۹ [[رزم‌آرا]] به قتل رسید و طرح [[ملی شدن نفت]] که بقایی یکی از امضاکنندگان آن بود، تصویب شد. بقایی خود را به عنوان یکی از چهره‌های اصلی نهضت ملی مطرح می‌کرد و به این عنوان نیز شناخته می‌شد. در این دوران بقایی با [[خلیل ملکی]] همکاری نزدیکی را آغاز کرد. آشنایی و همکاری [[مظفر بقایی]] با [[خلیل ملکی]] از حدود سال های 1328 و 1329 با وساطت [[جلال آل احمد]] و در رابطه با انتشار [[روزنامه شاهد]] آغاز شده بود.<ref>[[دوبرادر ]]، محمد حسین دانایی، انتشارات مؤسسه اطلاعات، تهران، چاپ دوم، سال1393</ref> سرانجام او در اواخر اردیبهشت ۱۳۳۰<ref>http://tarikhirani.ir/fa/news/4/bodyView/781/0/حزب.زحمتکشان.ملت.ایران.و.مظفر.بقایی.html</ref> همراه با خلیل ملکی [[حزب زحمت‌کشان ملت ایران]] را تأسیس کرد.
 
بقائی از بنیان گذاران [[جبهه ملی]] بود ولی از سال ۱۳۳۱ شروع به مخالفت با [[دکتر مصدق]] کرد و تا [[کودتای ۲۸ مرداد]] از سرسخت‌ترین مخالفان او بود.
۱۵۹

ویرایش