Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «فضلویه»

ابرابزار
جز (ویرایش 188.158.244.218 (بحث) به آخرین تغییری که Rezabot انجام داده بود واگردانده شد)
(ابرابزار)
بعدها با شورش فضلویه و تسلط کردها بر مناطق فارس، بین سالهای ۵۷۰ تا ۱۰۰۶ هجری قمری خاندان فضلویه بر سرزمین بختیاری از اصفهان تا شوشتر با عنوان [[اتابکان لرستان]] و [[اتابکان لر بزرگ]] حکومت کردند. استحکامات آنان درارتفاعات منگشت و مقر زمستانی آنها در [[ایذه]] نزدیک [[مال امیر]] بود.
 
بقایای گویش‌های کردی هنوز هم در استان فارس وجود دارد. [[زبان سیوندی]] و گویش کردشولی و گویش دهکویی یکی از لهجه‌های زبان لارستانی است که ریشه در زبان پهلوی اوستایی دارد. این گویش شباهت زیادی به [[کردی کرمانجی]] دارد. چنانکهچنان‌که از نام قدیم [[دهکویه]] که «دهکرد» است بر می‌آید، سکونت طوایف کرد در دهکویه‌است که توانسته بر گویش آن تاثیرتأثیر گذارند. گویش دهکویی با لهجه کردی کرمانجی قرابت بیشتری دارد و با هم کلمات مشترک زیادی دارند که عیناعیناً مانند هم تلفظ می‌شوند.
 
ملوک شبانکاره که ۱۵ تن بوده‌اند به ترتیب زیر حکومت کرده‌اند:
# فضلویه از ۴۴۸ تا ۴۵۹ ه. ق.
 
# نظام الدین یحیی بن حسن از ۴۵۹...
۱- فضلویه از ۴۴۸ تا ۴۵۹ ه' . ق. ۲-نظام الدین یحیی بن حسن از ۴۵۹... ۳- نظام الدین محمودبن نظام الدین یحیی از... ۴- قطب الدین مبارز... تا ۶۲۴ ه' . ق. ۵- ملک مظفرالدین محمدبن المبارز از ۶۲۴ تا ۶۵۸ ه' . ق. ۶- قطب الدین مبارزبن ملک مظفرالدین از۶۵۸ تا ۶۵۹ ه' . ق. ۷- نظام الدین حسن بن محمد مظفرالدین از ۶۵۹ تا ۶۶۲ ه' . ق. ۸- نصرةالدین ابراهیم برادر نظام الدین حسن . از ۶۶۲ تا ۶۶۴ ه' . ق. ۹- جلال الدین طیب شاه از ۶۶۴ تا ۶۸۱ ه' . ق. ۱۰- بهاالدین اسماعیل برادر طیب شاه. از ۶۸۱ تا ۶۸۸ ه' . ق. ۱۱- نظام الدین حسن بن طیب شاه . از ۶۸۸ تا ۷۲۵ ه' . ق. ۱۲- نصرةالدین ابراهیم بن اسماعیل . از ۷۲۵ تا... ۱۳- ملک رکن الدین حسن . از... ۱۴- تاج الدین جمشیدبن اسماعیل از ۷۳۵ تا حدود ۷۴۲ ه' . ق. ۱۵- ملک اردشیر. از ۷۴۲ تا ۷۵۶ ه' . ق.
# نظام الدین محمودبن نظام الدین یحیی از ...
# قطب الدین مبارز... تا ۶۲۴ ه. ق.
# ملک مظفرالدین محمدبن المبارز از ۶۲۴ تا ۶۵۸ ه. ق.
# قطب الدین مبارزبن ملک مظفرالدین از۶۵۸ تا ۶۵۹ ه. ق.
# نظام الدین حسن بن محمد مظفرالدین از ۶۵۹ تا ۶۶۲ ه. ق.
# نصرةالدین ابراهیم برادر نظام الدین حسن. از ۶۶۲ تا ۶۶۴ ه. ق.
# جلال الدین طیب شاه از ۶۶۴ تا ۶۸۱ ه. ق.
# بهاالدین اسماعیل برادر طیب شاه. از ۶۸۱ تا ۶۸۸ ه. ق.
# نظام الدین حسن بن طیب شاه. از ۶۸۸ تا ۷۲۵ ه. ق.
# نصرةالدین ابراهیم بن اسماعیل. از ۷۲۵ تا...
# ملک رکن الدین حسن. از...
# تاج الدین جمشیدبن اسماعیل از ۷۳۵ تا حدود ۷۴۲ ه. ق.
# ملک اردشیر. از ۷۴۲ تا ۷۵۶ ه. ق.
 
امروزه تیره‌هایی از طوایف [[شبانکاره (فارس)]] و [[شبانکاره (غرب)]] هنوز در استان فارس و استان کردستان و کرمانشاه موجودند.
 
== منابع ==
 
* [http://www.iranicaonline.org/newsite/index.isc?Article=http://www.iranicaonline.org/newsite/articles/v12f1/v12f1081.html هزاراسپ] در IRANICA
* اتابکان لرستان در لغت نامه دهخدا