تفاوت میان نسخه‌های «آموزگار»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۸۰ بایت اضافه‌شده ،  ۴ سال پیش
ویرایش و ویکی‌سازی
(ویکی سازی و حذف مطالب بدون منبع)
(ویرایش و ویکی‌سازی)
{{کاربردهای دیگر}}
{{بهبود منبع}}
'''آموزگار''' یا '''مُعَلِممُعَلِّم''' کسی است که [[پیشه|پیشه‌اش]] آموختن به دیگران باشد و «[[آموزش و پرورش]]» یا «تعلیم و تربیت» [[کار]] او به‌شمار آید.
 
== تعریف ==
[[کارترز]]، درفرهنگدر فرهنگ آموزش و پرورش چندین شناختار ازآموزگاراز آوردهآموزگار استآورده‌است:
* آموزگار کسی است که بر پایه توان ویژه‌ای گماشته می‌شود تا خواست‌های راهبری و راهنمایی آموخته‌های یادگیری [[دانشجو|دانشجویان]] رادریک نهاد آموزشی دولتی بردوش گیرد.
* آموزگار کسی است که دارای توانمندی ویژهٔ [[تجربی]] و پرورشی برای راهبری و راهنمایی شاگردان با اوست.
* آموزگار کسی است که برنامه آموزشی را در یکی از کانون‌های [[پرورش آموزگار]] آموخته استآموخته‌است و درجه آموزش معتبری را بدست آوردهبه‌دست استآورده‌است.
* آموزگار کسی است که به دیگران آموزش می‌دهد. ویاو یا آموزگار کسی است که دارای توانمندیهایتوانمندی‌های تجربی وآموزشی ویژه‌ای برای سازماندهی و راهبری آموخته‌های یادگیری، دانشی، عاطفی وحرفه‌ایو حرفه‌ای است.
* آموزگار کسی است که آموزش به یاری او بگونهبه‌گونهٔ فردی وگروهیو گروهی انتقال می‌یابد و سلوک و رفتار شاگرد پویایی دلخواه و مثبت را نمایان می‌سازد.
* آموزگار کسی است که درآموختندر آموختن آموزه به دانش آموزاندانش‌آموزان یاری می‌رساند،می‌رساند؛ برای نمونه:
**برای آموزش توانایی‌های دانشدانش‌آموزان، آموزان، بنمایه‌هابن‌مایه‌ها را فراهم می‌کند.
**برای آموزشآموزش، زمینه را آماده می‌سازد.
**شیوهشیوهٔ آموزش را به شاگردان نشان می‌دهد.
* آموزگار کسی است که افزون بر شایستگی‌های آموزشی و توانایی‌های حرفه‌ایحرفه‌ایِ خود، هنر تدریس و سازندگی همه سویههمه‌سویهٔ شاگردان را در دست دارد. او پیوسته درجوشدر و خروشجوش‌وخروش برای ساختن خود وپیدایشو پیدایش دگرگونی و پویایی درشاگرداندر شاگردان است.<ref>
501۵۰۱ نکته برای معلمان، چاپ دوم، سال 88،۱۳۸۸، 978-964-536-494-4 :شابک</ref>
 
درفرهنگ علوم رفتاری شعاری نژاد دو شناختار از واژهواژهٔ آموزگار آورده شده استشده‌است: کسی که دورهدورهٔ پرورش آموزگاری را پایانبه رساندهپایان استرسانده‌است و برای آموزش به گروهی از [[دانش آموزدانش‌آموز|دانش آموزاندانش‌آموزان]] یا دانشجویان در یک نهاد آموزشی پژوهشی، و پرورشی گماشته شده استشده‌است.
 
== تربیت آموزگار ==
[[تربیت معلم]] به نوعی مرکز آموزش عالی گفته می‌شود که هدف آن تربیت و پرورش آموزگار برای سطوح مختف آموزشی از دبستان تا دبیرستان است. در ایران [[دانشگاه فرهنگیان]]، تربیت معلمان و آموزش و بهسازی نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش را بر عهده دارد.<ref>[http://cfu.ac.ir/file/2/attach201404348553195426746.pdf اساسنامه دانشگاه فرهنگیان]</ref>
 
== جستارهای وابسته ==
۴۹٬۷۹۷

ویرایش

منوی ناوبری