پرش به محتوا

فرانک گری: تفاوت میان نسخه‌ها

۲۲۰ بایت اضافه‌شده ،  ۷ سال پیش
ویرایش و ویکی‌سازی موردی
(ویرایش و ویکی‌سازی موردی)
{{کاربردهای دیگر}}
{{جعبه اطلاعات معمار
|عنوان = فرانک اُ گریگِری
|نام = Frank Owen Goldberg
|تصویر =Frank Gehry 2006.jpg
}}
 
'''فرانک اُ گریگِری''' {{به انگلیسی|Frank O. Gehry}} (زادهٔ [[۲۸ فوریه|۲۸ فوریهٔ]] [[۱۹۲۹ (میلادی)|۱۹۲۹]]) معمار مشهور معاصر آمریکایی کانادایی-تبارکانادایی‌تبار است.
 
== دوران تحصیل ==
او در سال۲۸ ۱۹۲۹فوریهٔ م۱۹۲۹ در خانواده‌ای [[یهودی]] در شهر [[تورنتو|تورنتوی]] [[کانادا]] (با نام اصلی فرانک اون گلدبرگ) دیده به جهان گشود.
 
او در سال ۱۹۴۷ مبه‌همراه به همراه خانواده اشخانواده‌اش به [[لس آنجلس]] مهاجرت کردودرکرد و در [[دانشگاه جنوب کالیفرنیا]] به تحصیل در رشتهرشتهٔ [[معماری]] پرداخت. اووی از شاگردان [[ویلیام پریرا]] است.
 
در سال ۱۹۵۶ م در [[دانشگاه هاروارد]] به تحصیل در رشتهرشتهٔ [[برنامه‌ریزی شهری]] پرداخت و هم‌زمان در دفتر [[ویکتور گروئن]] مشغول به کار شد.
 
او اکنون شهروند [[ایالات متحده]] و ساکن لس آنجلس است.
 
== آثار وی ==
در کارهای اولیهاولیهٔ گریگِری می‌توان تأثیراتی از معماران سوئیس و فرانسه به خصوصبه‌ویژه [[لو کوربوزیه]] مشاهده کرد.{{مدرک}} این تأثیرات را تا سال ۱۹۷۲ می‌توان در کارهای گریگِری مانند استفاده از فرمهایفرم‌های هندسیهندسیِ ساده مشاهده کرد.
 
به طور کلیبه‌طورکلی در کارهای گریگِری نوعی گرایش مجسمه سازانهمجسمه‌سازانه را می‌توان مشاهده کردکرد؛ چه در توسعهتوسعهٔ خانهخانهٔ همسرش در ۱۹۸۷ تا موفق‌ترین کارش در [[سبک فولدینگ]] که [[موزه گوگنهایم بیلبائو|موزهموزهٔ هنرهای معاصر بیلبائو]] است.
در کارهای اولیه گری می‌توان تأثیراتی از معماران سوئیس و فرانسه به خصوص [[لو کوربوزیه]] مشاهده کرد.{{مدرک}} این تأثیرات را تا سال ۱۹۷۲ می‌توان در کارهای گری مانند استفاده از فرمهای هندسی ساده مشاهده کرد.
 
به طور کلی در کارهای گری نوعی گرایش مجسمه سازانه را می‌توان مشاهده کرد چه در توسعه خانه همسرش ۱۹۸۷ تا موفق‌ترین کارش در [[سبک فولدینگ]] که [[موزه گوگنهایم بیلبائو|موزه هنرهای معاصر بیلبائو]] است.
 
او معتقد است:
{{نقل قول بزرگ}}
من آثار هنرمندان را نگاه می‌کنم و هنر را به مثابهبه‌مثابهٔ وسیله‌ای برای الهام خودم می‌پندارم و سعی می‌کنم تحت تأثیر هیچ فرهنگی نباشم. در هرهریک کارماز روشهایکارهایم روش‌های جدید را جستجو می‌کنم. برای من قانون و قاعده محدودقاعدهٔ کنندهمحدودکننده وجود ندارد و اصولاً مرزی بین درست و نادرست نمی‌دانمنمی‌شناسم.{{مدرک}}
{{پایان نقل قول بزرگ}}
گریگِری از پیشگامان عرصهعرصهٔ معماری فولدینگ می‌باشداست. مابازایمابِاِزای علمیعلمیِ زبان معماری فولد، نظریات بحران و تداوم است. بحران یا فروپاشی در تبدیل سریع ازحالتی به حالت دیگر، مانند آب به یخ یا بخار، تجلی می‌کند. بحران یا به دو پاره شدن می‌انجامد یا به پیچیده شدن، در هم فرورفتن و در هم تنیدن که مضمون معماری فولد است.{{مدرک}}
 
در این معماریمعماری، که گویی در حالدرحال فروریختن و کج شدن است، ترتیب پلان، نما و مقطع با هم اشکال ابهاماَشکال آمیزیابهام‌آمیزی همانند کریستالهاکریستال‌ها می‌آفرینند.
 
این بازی را گریگِری با در هم ریختندرهم‌ریختن زبانهایزبان‌های مختلفمختلفِ معماری و ترکیب آنها آغاز کرده‌است. در بنای موزهموزهٔ ویترایویترایِ او در [[وایمار]] آلمان، که در کارهای آیزنمن تأثیرگذاشت،تأثیر گذاشت، اجزای معماری مکعبهایمکعب‌های در هم تنیدهدرهم‌تنیده و دفرمه و کج و کوژند. از همین روازهمین‌رو، بعضی معماری او را جانور گونه«جانورگونه» و کرم گونه«کرم‌گونه» نامیده‌اند.{{سخ}}
در کلدرکل می‌توان گفت معماری گریگِری یک معماری شخصی و غیر تقلیدیغیرتقلیدی است و بدون برنامهبرنامهٔ خاص و یک نوع [[عدم قطعیت]] در اکثریت پروژه‌های گریگِری دیده می‌شود.{{مدرک}}
 
[[پرونده:Edificio IAC InterActiveCorp.JPG|بندانگشتی|250px|ساختمان IAC در نیویورک]]
 
کارهای گریگِری به ترتیببه‌ترتیب زمانی:
* Merriweather Post Pavilion, and Rouse Company Headquarters, Columbia, Maryland, USA (۱۹۷۴)
* Loyola Law School, Los Angeles, California, USA (various buildings, ۱۹۷۸*۲۰۰۲)
۴۹٬۷۹۷

ویرایش