Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «مدرسه سید»

۷۳۱ بایت اضافه‌شده ،  ۵ سال پیش
افزودن مطلب
(←‏تاریخ ساختمان: افزودن مطلب)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با مرورگر تلفن همراه
(افزودن مطلب)
'''مدرسه سید یزدی''' مشهورترین و بزرگترین مدرسه دینی در [[نجف]] است.
[[پرونده:Najaf3 027.jpg|thumb|left|300px|ساختمان زیبای مدرسه سید در نجف، مرکز حوزه علمی شیعه در قرنیکصد 14سال اخیر]]
== تاریخ ساختمان ==
ساختمان این مدرسه که بین سالهای ۱۳۲۵ قمری تا ۱۳۲۷{{نشانه|۱}} بنا شده است از نمونه‌های هنری زیبا در معماری دوره [[قاجار]] است و با تزئینات کاشی کاری و سنگی بدیع خود چشم نواز بازدیدکنندگان این بناست.
بنیان این مدرسه همانطور که از نامش پیداست به دستور [[سید محمدکاظم طباطبایی یزدی]] که مرجع بزرگ دوره [[مشروطه]] و در رأس مخالفان این جنبش بود، توسط استان قلی بیک، وزیر سلطان عبدالاحد بخاری در زمینی به مساحت ۷۵۰ متر مربع گذاشته شد و برای مخارج مدرسه از طرف وزیر مذکور، موقوفات بسیاری از جمله یازده دکان و بخشی از دو گرمابه در کوفه و کارگاه‌های متعددی تعیین شد.
این مدرسه فعالترین حوزه درسی در رشته‌های فقه و اصول و تفسیر در حوزه نجف تا روی کار آمدن صدام در عراق به فعالیت خود ادامه داد و پس از آن با متفرق شدن اساتید و شاگردان حوزه نجف از رونق آن کاسته شد.
با سقوط دولت صدام این مدرسه مورد توجه آیت‌الله العظمی سید علی سیستانی مرجع بلندپایه شیعه قرار گرفت و برای حفظ و مرمت بنای آن اقدام نمود. این بنا، زیر نظر دفتر آیت‌الله سیستانی در نجف، از سال 2009 تا 2015 میلادی به مدت شش سال توسط گروه‌های مهندسی در حال ترمیم بوده است.
متولیان این مدرسه را طبق وقفنامه، خاندان سید یزدی برعهده داشتند که از آن میان سید محمدباقر طباطبایی یزدی و آخرین ایشان [[محقق طباطبایی]] بود. با آغاز دورۀ جدید فعالیت این مدرسه در حال حاضر تولیت آن را [[سید علی طباطبائی یزدی]] بر عهده دارد.
مهندس محمدحسین لبانی پایان‌نامه خود را در رشته معماری با عنوان «شیوه‎های پایداری (sustainability) در معماری مدارس علمیه نجف - نمونۀ موردی: مدرسه آیت‎الله سید محمدکاظم یزدی» دربارۀ ویژگی‌های معماری این مدرسه نگداشته است.
با توجه به سکونت بسیاری از عالمان و عارفان در این مدرسه، فضای آن، در حوزهٔ نجف قداستی داشته استاست، چنان که طبق اسناد و مکاتبات موجود در بخش خطی کتابخانهٔ کاشف الغطاء در نجف، هنگام طراحی و اجرای اولین خیابان در نجف در مجاورت حرم امام علی (رو به قبله و موسوم به [[شارع الرسول]])، که سبب می‌شد بخشی از ساختمان این مدرسه از بین برود، آیة الله شیخ محمدحسین کاشف الغطاء دستور انحراف خیابان از قبله را داده و نسبت به تخریب بخشی از مدرسه هشدار داده است و آناین مدرسه را در این اسناد «صحن دوم حرم امیرالمؤمنین» نامیده است.{{نشانه|۲}}
 
== برخی از شاگردان و ساکنان مدرسه سید ==
 
== کتابخانه مدرسه سید ==
کتابخانه این مدرسه، در کنار کتابخانهٔ حسینیه شوشتری‌ها دو کتابخانهٔ عمومی نجف تا پیش از تأسیس [[کتابخانهٔ امیرالمؤمنین علیه السلام]] و شامل کتابهای خطی و کتاب‌های چاپی در موضوعات مختلف دینی و تاریخی بود. تأسیس این کتابخانه توسط فرزند سید یزدی، مرحوم آیة الله [[سید محمد طباطبائی یزدی]]، که خود فقیهی برجسته بود و در جنگ با ارتش انگلیس از دنیا رفت، انجام گرفت که خود کتابخانهٔ خطی بسیار ارزشمندی داشت و نسخ خطی آن در جای جای منابع کتابشناسی از جمله [[الذریعه]] [[آقابزرگ تهرانی]]، یاد شده است. اما توسعهٔ این کتابخانه در دورهٔ متأخر و به اهتمام [[محقق طباطبائی]] شکل گرفت. مشارکت محقق طباطبائی با [[علامه امینی]] در فعالیت کتابخانه امیرالمؤمنین برای امتناع از کار موازی، سبب توقف توسعه کتابخانهٔ مدرسه سید شد. در دوره حاکمیت صدام و جنگ با آمریکا که بسیاری از کتابخانه‌ها مورد غارت قرار گرفت، این کتابخانه در امان ماند و امروزه همچنان از منابع کتابخانه‌ای ممتازی برخوردار است.{{نشانه|3}}
 
== پانویس ==
{{پاورقی|۱}} ۱. السید محمدکاظم الیزدی، کامل سلمان الجبوری، انتشارات ذوی القربی، ۱۳۸۵، ص ۱۵۲.
 
{{پاورقی|۲}} ۲. تراث النجف، العدد الأول، 1430، ص. 271
 
{{پاورقی|3}} 3. دربارۀ تاریخ مدرسه سید، کتابخانۀ آن و خاندان سید یزدی به کتاب فراتر از روش آزمون و خطا، نوشتۀ علی ابوالحسنی منذر، از انتشارات مرکز مطالعات تاریخ معاصر ایران مراجعه کنید.
== جستارهای وابسته ==
* [[سید محمدکاظم طباطبایی یزدی]]
۲۱۴

ویرایش