پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «لارسا»

۱۱ بایت حذف‌شده ،  ۶ سال پیش
اشتباهات اصلاح شد
(اشتباهات اصلاح شد)
برچسب‌ها: ویرایش با تلفن همراه ویرایش با نرم‌افزار تلفن همراه
'''لارسا''' ('''لاراک''' و '''لاراگ''' هم خوانده‌ شده است)، شهری مهم بوده در [[سومر]] باستان و در تل‌السنکره کنونی در [[عراق]]. لارسا در ۲۵ کیلومتری جنوب خاوری ویرانه‌های [[اوروک]] جای‌ گرفته ‌است.
 
بر پایهٔ منابع تاریخی و باستان شناختی به دست آمده، لارسا یکی از پنج شهر دارای پادشاهی در دورهٔ پیش ‌دودمانی (پیش از ۲۹۰۰ پیش از میلاد) بوده ‌است. این شهر در دورهٔ [[ایسینایسن]] اهمیت سیاسی یافت.
 
در ۱۹۴۰ پیش از میلاد که [[دودمان سوم پادشاهی اور]] برافتاد، [[ایشبی‌ارا]] واپسین شاه این دودمان دولتش را در [[ایسین]]ایسن راه‌اندازی نمود. سپس بر شهرهای [[اور]]، [[اوروک]]، [[لاگاش]] و لارسا فرماندارانی برگماشتند. یکی از فرماندارانی که بر لارسا گماشته ‌ش،د یک [[اموری‌ها|اموری]] به نام [[گونگونوم]] بود. او در لارسا اعلام استقلال نمود. سپس بر [[اور]] چیره ‌شد. پس از او، دورهٔ ایسین-لارسا احتمالاً به علت کمبود منابع آبی رو به سراشیب نهاد. پس از این دوره، ایسین با شتاب رو با ناتوانی اقتصادی و سیاسی رفت.
 
[[پرونده:Lilith Periodo de Isin Larsa y Babilonia.JPG|بندانگشتی|170px|اثری یافت‌ شده از دوره [[ایسین]]-لارسا، [[موزه بریتانیا|موزه بریتانیااوج]]]] شکوفایی لارسا در زمان فرمانروایی [[ریم‌سین یکم]](حدود ۱۷۵۸-۱۶۹۹ پیش از میلاد) بوده‌است و در این زمان مرکز ادارهٔ ۱۰ تا ۱۵ دولت‌ شهر دیگر بوده‌است. این شهر دارای ساختمان‌های بزرگ و سامانهٔ کشاورزی نیرومندی بوده‌ است.
{{پاک‌کن}}
 
== منابع ==
{{پانویس}}