Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «روبر برسون»

۱٬۷۳۶ بایت اضافه‌شده ،  ۵ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
برچسب: نیازمند بازبینی
 
برسون در '''پوی دو دوم''' به دنیا آمد. در ابتدا بیشتر حول و حوش [[نقاشی]] و [[عکاسی]] کار می‌کرد تا اینکه اولین فیلم کوتاهش را در سال ۱۹۳۴ ساخت. در طول [[جنگ جهانی دوم]] به مدت یک سال در زندان‌های ارتش نازی به سر برد در سال ۱۹۴۳ برسون اولین فیلم بلند خود را ([[فرشتگان خیابان]]) ساخت .او در فیلم [[خانم‌های بوا دوبولون]] (خانم‌های پارک) آخرین همکاری خود را با بازیگران حرفه‌ای انجام داد. با فیلم [[خاطرات یک کشیش روستا]] او شروع به ساختن آثاری مینی‌مالیستی کرد و از آن به بعد نیز این سبک برای بقیه فیلم‌های او باقی‌ماند. البته بدین تربیت چون فیلم‌های او بسیار شخصی بودند و هیچ عنصر عامه‌پسندی در آنها وجود نداشت به زحمت می‌توانست برای خود تهیه‌کننده‌ای پیدا کند و برای او ساختن بیش از یک فیلم در پنج سال تقریباً غیر ممکن بود .اما در هر حال در اطراف کارهای او منتقدان متعصب بسیار زیادی وجود داشت. او در دهه هشتاد از فیلم‌سازی دست کشید و در سال ۱۹۹۹ به مرگ طبیعی در گذشت .
 
== زمینه ==
رویکرد هنری ایتدایی برسون مبنی بر جدا کردن زبان سینما از زبان تئاتر بود که اغلب متکی به نحوه‌ی اجرای بازیگران است. بازیگران او با تنیک 'بازیگر-مدل' می‌بایست هر صحنه را چند بار تکرار می‌کردند تا جایی که نتیجه کار هیچ شباهتی به 'اجرا' نداشته باشد. او خود در مصاحبه‌ای گفته است که «سعی دارم از بیان به وسیله چهره و ژست و لحن صدا امتناع کنم و بازیگران را به سمت اعمال ناخودآگاه سوق دهم. <ref>{{یادکرد وب | عنوان = روبر برسون: درباره سینما | ناشر = مجله ویدئویی رها فیلم | نشانی = http://www.rahafilm.ir/magazines/69/%D8%B1%D9%88%D8%A8%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%86-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B3%DB%8C%D9%86%D9%85%D8%A7/ }}</ref>
 
برخی بر این باورند که تربیت و نظام اعتقادی کاتولیکی برسون در پس ساختار زمینه‌ای اکثر فیلم‌های او قرار دارد. زمینه‌های تکرار شونده در فیلم‌های او شامل رستگاری، سعادت می‌شوند. یکی از نمونه‌های آن در فیلم [[مردی گریخت | یک متهم محکوم به مرگ گریخت]] قابل مشاهده است که در آن یک فیلم‌نامه ساده در مورد فرار یک زندان جنگی را می‌توان به عنوان استعاره‌ای از روند پر رمز و راز رستگاری بازخوانی کرد.
 
== فیلم‌شناسی ==
۹۲

ویرایش