پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «جن»

۳٬۴۴۴ بایت اضافه‌شده ،  ۶ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
برچسب: حذف یادکرد دارای نام
برچسب: برخی خطوط با فاصله آغاز شده‌اند
{{کاربردهای دیگر}}
{{ویکی‌سازی}}
'''جن''' (دركلمه‌ عربی«جن» بهدر این صورتاصل به کارمعنای رچیزی می‌رود،است در فارسی به اشتباه بهكه صورتاز '''اَجنّه'''حس جمعانسان بستهپوشیده می‌شود)باشد. نام دسته‌ای از موجودات [[فراطبیعی]] است، اعتقاد بر این است که وجودش از [[آتش]] بدون [[دود]] است (قرآن ۵۵:۱۴; الرحمن،۱، «و جنیّان را از رخشنده شعله آتش خلق کرد.») که هم به صورت آشکار و هم به صورت ناپیدا زندگی می‌کنند. در قسمتهای مختلفی از [[قرآن]] از آن یاد شده، هفتاد و دومین سوره قرآن به نام آن ([[جن (سوره)|الجن]]) نامگذاری شده‌است. محققان فرهنگ عرب ریشه این واژه را از کلمه ''جنا'' می‌دانند، اما ممکن است ریشه خارجی داشته باشد. منابع قدیمی فارسی واژه فارسی پری و کلمه عربی جن را به طور هم‌معنی به‌کار می‌بردند.<ref name="iranicajen">{{یادکرد وب|نام خانوادگی= Omidsalar|نام= Mahmoud|پیوند نویسنده=محمود امیدسالار |عنوان= GENIE|نشانی= http://www.iranicaonline.org/articles/genie-|بازبینی= ۱۵ آوریل ۲۰۱۲|اثر= |تاریخ= ۱۵ دسامبر ۲۰۰۰|ناشر= [[دانشنامه ایرانیکا]]|نشانی بایگانی= http://web.archive.org/web/20110429185114/http://www.iranicaonline.org/articles/genie-|تاریخ بایگانی= ۲۹ آوریل ۲۰۱۱|کد زبان=en}}</ref>
 
== انواع و تغذیه ==
پیامبر جن‌ها را به سه گروه تقسیم می‌کند: آنهایی که که بال دارند و در آسمان پرواز می‌کنند، آنهایی که به مارها و سگ شبیه‌اند و آنهایی که بدون توقف سفر می‌کنند. [[عبدالله بن مسعود]] از قول پیامبر می‌گوید:زمانی که جن‌ها برای شنیدن آیات قرآن آمده بودند، بعضی از آنها شبیه کرکس و مار، بقیه به صورت مردان سیاه با لباس‌های سفید بودند. آنها حتی ممکن است مانند اژدها، گور، و یا تعدادی از جانوران دیگر ظاهر شوند. روایت است که پیامبر به جن‌ها گفته که می‌توانند از استخوان‌هایی تغذیه کنند که هر زمان جن‌ها به آن دست بزنند، بر آن گوشت می‌روید. حیوانات جن‌ها نیز می‌توانند از سرگین‌هایی تغذیه کند که به دانه و علف تبدیل شده و به استفاده گله‌های جن می‌آیند.(آمده «غذای شما جنیان هر استخوانی که گوشت دار و بدون گوشت که برآن نام خدا ذکر شده باشد و پس مانده و فضله و مدفوع علفی که حیوانات شما آن را خورده‌اند.»)<ref name="iranicajen"/>
 
==بکار گماری و تسخیر==
بر اساس گزارش ادیان اسلام و یهود تسخیر جن نه تنها ممکن است بلکه وقوع هم یافته است. [[قرآن]] در آیه ۱۲ و۱۳ [[سوره سبأ]]، گوشه‌ای از عظمت و امكانات وسیع سلیمان را بازگو كرده و چنین می‌فرماید:
 
وَلِسُلَیْمَانَ الرِّیحَ غُدُوُّهَا شَهْرٌ وَرَوَاحُهَا شَهْرٌ وَأَسَلْنَا لَهُ عَیْنَ الْقِطْرِ وَمِنَ الْجِنِّ مَنْ یَعْمَلُ بَیْنَ یَدَیْهِ بِإِذْنِ رَبِّهِ وَمَنْ یَزِغْ مِنْهُمْ عَنْ أَمْرِنَا نُذِقْهُ مِنْ عَذَابِ السَّعِیرِ ﴿١٢﴾ یَعْمَلُونَ لَهُ مَا یَشَاءُ مِنْ مَحَارِیبَ وَتَمَاثِیلَ وَجِفَانٍ کَالْجَوَابِ وَقُدُورٍ رَاسِیَاتٍ اعْمَلُوا آلَ دَاوُدَ شُکْرًا وَقَلِیلٌ مِنْ عِبَادِیَ الشَّکُورُ ﴿١٣﴾
 
«و برای سلیمان(ع)باد را مسخّر كردیم كه صبحگاهان مسیر یك ماه را می‌پیمود، و عصرگاهان مسیر یك ماه را، و چشمه مس (مذاب) را برای او روان ساختیم، و گروهی از جنّ پیش روی او به اذن پروردگارش كار می‌كردند، و هر كدام از آنها كه از فرمان ما سرپیچی می‌كرد، او را عذاب آتش سوزان می‌چشاندیم»
 
==تعقل و تکلیف==
از آیات قرآن استفاده می‌شود كه «جن» یك نوع موجود عاقلی است كه از دید انسان مخفی است، و آفرینش آن در اصل از آتش یا شعله‌های صاف آتش است، و ابلیس نیز از همین گروه است.
در میان جنّیان نیز همچون آدمیان جنس نر و ماده و نیز توالد و تناسل و حیات و مرگ وجود دارد؛ چنان که به تصریح قرآن کریم [۲]جنّیان همچون آدمیان مکلف به شریعت‌ مى‌باشند. جن/سوره۷۲، آیات( ۱۴ و ۱۵).
 
 
== صناعت ==
این طور گفته می‌شود که جن‌ها در صناعت بسیار پیشرفته‌اند و توانایی ساخت اشیاء و ساختارهای شگفت‌انگیز را دارند. آنها نخستین سازندگان حمام‌ها و مخترعین خمیر موبر بودند و عمارات باشکوهی ساخته‌اند. [[سلیمان]] نبی جن‌ها را مجبور به اطاعت از خودش کرد و آنها را تا ۲۵ [[فرسنگ|فرسنگی]] (برابر با ۱۵۶ کیلومتر) قلمروی خود تسخیر کرد. در دربار او جن‌ها در صف پشت سر آدمیان عالم و دانا می‌ایستادند و آدمیان نیز به نوبه خود در صف پشتی پیامبران قرار داشتند. [[بلقیس]]، همسر سلیمان و ملکه [[سبا]] طبق برخی گزارش‌ها از ازدواج جن و انسان متولد شده بود.{{مدرک}}البته این دیدگاه نمیتواند درست باشد زیرا آشنایی سلیمان و بلقیس به موازات و بی ارتباط ب تسخیر اجنه بوده است.
 
== صناعت ==
۳۰۸

ویرایش