پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «نیروگاه سیکل ترکیبی»

پروندهٔ Combined_cycle.ogv که در ویکی‌انبار به دست Yann حذف شده بود، به این علت برداشته شد: Per c:Commons:Deletion requests/Files uploaded by Sara.ehsa
برچسب: نیازمند بازبینی
(پروندهٔ Combined_cycle.ogv که در ویکی‌انبار به دست Yann حذف شده بود، به این علت برداشته شد: Per c:Commons:Deletion requests/Files uploaded by Sara.ehsa)
 
[[File:Combined cycle.ogv|thumb|فیلم تصویری نحوه ی کار نیروگاه سیکل ترکیبی با زیرنویس فارسی]]
 
'''نیروگاه چرخه ترکیبی''' [[نیروگاه|نیروگاهی]] است که شامل تعدادی [[توربین گاز]] و [[توربین بخار]] می‌شود. در این نوع نیروگاه، با استفاده از [[بویلر بازیاب]]، از حرارت موجود در گازهای خروجی از توربین‌های گاز، برای تولید [[بخار آب]] مورد نیاز در توربین‌های بخار استفاده می‌شود. اگر توربین گاز به صورت سیکل ترکیبی نباشد، گازهای خروجی آن، که می‌توانند تا ۶۰۰ [[درجه سانتیگراد]] دما داشته باشند، مستقیماً وارد هوا شده و انرژی باقی‌مانده در آن هدر می‌رود. در حالی که در نیروگاه سیکل ترکیبی، از این انرژی استفاده شده و بویلر توربین بخار بدون نیاز به سوخت، بخار آب تولید می‌کند. بنابراین، با استفاده از این روش، [[راندمان]] سیکل افزایش می‌یابد.
یروگاه های سیکل ترکیبی (Combined cycle power plant) راه حل بسیار کارآمد، انعطاف پذیر، قابل اعتماد، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست برای تولید برق است.
۶۰٬۷۶۰

ویرایش