پرش به محتوا

سفر حزقیال: تفاوت میان نسخه‌ها

هیچ تغییری در اندازه به وجود نیامده‌ است. ،  ۷ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
جز (ربات:اصلاح تغییرمسیر ناوباکس‌)
بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب: نیازمند بازبینی
'''کتاب حزقیال''' {{به عبری|ספר יחזקאל}} یکی از کتب [[تنخ]] می‌باشد. این کتاب در کنار کتاب [[اشعیا]] و [[ارمیا]] یکی از سه کتاب اصلی پیامبران در تنخ است. بر اساس متن کتاب، این کتاب بر اساس رویاهای حزقیال نبی هنگامی که او به مدت ۲۲ سال در [[بابل]] بین سالهای ۵۹۳ تا ۵۷۱ قبل از میلاد زندانی بود نوشته شده است. کتاب حول سه محور اصلی است :۱) داوری برای اسراییل ۲) داوری برای ملتها ۳) آمرزش آینده اسراییل
== خلاصه ==
کتاب با رویای حزقیال شروع میشود. در این رویا خداوند سوار بر عرش خود به حزقیال ظاهر میشود. کالسکه خدا دارای چهار جانور زنده است که هر یک دارای چهار چهره (یک مرد، یک شیر، یک عقاب و یک گاو) و چهار بال هستند. در کنار هر یک از آنها چرخی درون چرخ قرار دارد. یهوه به حزقیال دستور میدهد که پیامبری برای اسراییل باشد. سچسسپس کتاب با قضاوت بر یهودا و اورشلیم و سپس با قضاوت بر ملتها ([[جنتیل|جنتیلها]]) ادامه میابد. خدا وعده نابودی [[اورشلیم]] و وعده نابودی ملتهایی که علیه خدا قیام کردند را میدهد. در قسمت بعدی کتاب خداوند وعده میدهد که آوارگی اسراییل در بابل تمام شده و شهر جدیدی ساخته خواهد شد. معبد دوباره ساخته شده و اسراییلیان آمرزش خواهند یافت.
بعضی قسمتهای مهم این کتاب عبارتند از :
* رویای [[عرش خداوند]] (حزقیال ۱:۴-۲۸) که حزقیال خدا را سوار بر عرش خود میبیند به همراه فرشته هایی که عرش او را حمل میکنند.
کاربر ناشناس