پرش به محتوا

راهنما:صفحه بحث: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
ویرایش دالبا (بحث) به آخرین تغییری که علیرضا انجام داده بود واگردانده شد
جز (ویرایش دالبا (بحث) به آخرین تغییری که علیرضا انجام داده بود واگردانده شد)
 
== استفاده از صفحه‌های بحث ==
اولین و مهم‌ترین قاعده این است: '''هر چه در صفحه‌های بحث می‌نویسید، با استفاده از چهار نشانه مدک (<code><nowiki>~~~~</nowiki></code>) امضاءامضا کنید. ''' برای این منظور، کافی است در پایان آخرین جمله‌ای که می‌نویسید، چهار نشانه مدک مانند بالا بیافزایید. هنگامی که صفحه را ذخیره کنید، این نشانه‌ها به طور خودکار تبدیل به امضای شما می‌شود. اگر پیش تر در ویکی‌پدیا حساب کاربری ساخته و به سیستم وارد شده باشید، می‌توانید امضای تان را تغییر دهید تا به شکل دلخواه شما در بیاید. اما اگر به سیستم وارد نشده باشید، امضای شما شامل [[IP|آدرس IP]] شما و زمان امضاءامضا کردن خواهد بود.
[[تصویر:Plus-sign-for-new-sections.png|left|frame|علامت «+» در بالای صفحه‌های بحث به شما اجازه افزودن یک عنوان جدید به بحث را می‌دهد.]]
برای این که یک عنوان جدید در صفحه‌های بحث ایجاد کنید، لازم نیست که کل صفحهٔ بحث را برای ویرایش باز کنید. کافی‌است روی علامت «+» که در بالای همهٔ صفحه‌ها دیده می‌شود کلیک کنید. در صفحهٔ جدیدی که برای شما باز می‌شود، می‌توانید عنوان و متن پیام‌تان را به طور جداگانه وارد کنید. هم‌چنین دیگر لازم نیست که [[ویکی‌پدیا:خلاصه ویرایش|خلاصهٔ ویرایش‌تان]] را بنویسید؛ سیستم به طور خودکار عنوان متنی را که می‌نویسید برای خلاصه ویرایش به کار می‌گیرد.
== استفاده درست از صفحه‌های بحث ==
همان‌طور که پیش تر گفته شد، صفحه‌های بحث مقاله‌ها جای بیان باورهای شخصی نیستند. افزون بر این نکته رعایت چند مورد دیگر نیز در استفاده از صفحه‌های بحث مرسوم بوده‌است، و از کاربران ویکی‌پدیا انتظار می‌رود به این موارد احترام بگذارند:
* '''نوشته‌های تان را امضاءامضا کنید. '''
* '''نوشته‌های دیگران را تا آن جا که ممکن است، ویرایش نکنید. ''' برخی از کاربران از این که در نوشته‌هایی که امضاءامضا کرده‌اند دست برده شود ناراحت می‌شوند. به درخواست آن‌ها احترام بگذارید.
* '''صفحه‌های بحث را پاک نکنید. ''' اگر صفحهٔ بحث یک مقاله خیلی شلوغ و طولانی شده، آن را [[وپ:بایگانی|بایگانی]] کنید.
* '''هرزفرستی نکنید. ''' هرزفرستی {{به انگلیسی|spamming}} به معنای فرستادن یک پیام در صفحهٔ بحث چندین مقاله یا چندین کاربر، به منظور تشویق دیگران برای پشتیبانی از انجام شدن یک کار، یا مخالفت با یک روند است. این کار در ویکی‌پدیا توصیه نمی‌شود و در شرایط خاص، از مصادیق خرابکاری تلقی می‌شود و با فرد خاطی برخورد می‌شود.