پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «رطوبت‌ساز»

۱٬۱۶۳ بایت اضافه‌شده ،  ۵ سال پیش
گسترش مقاله
جز (ربات:افزودن الگو ناوباکس {{اچ‌وی‌ای‌سی}})
(گسترش مقاله)
{{بدون منبع}}
[[پرونده:Ultrasonic humidifierAugsburg_Schaezlerpalais_Mattes_2013-05-05_(23).jpgJPG|بندانگشتی|رطوبت‌سازیک فراصوتیرطوبت ویتک.ساز در یک موزه]]
:'''رطوبت‌ساز''' وسیله‌ای است برای تنظیم میزان [[رطوبت]] محیطی که معمولاً بیشتر در فضاهای صنعتی مانند دام‌داری سالن‌های پرورش قارچ و مرغداری و غیره استفاده می‌شود. به تازگی استفاده از این دستگاه در [[مراکز خرید]] پاساژها و لابی هتل‌ها نیز به خصوص در مناطق گرمسیری و دارای آب و هوای گرم خشک نیز متداول شده‌است.
:به تازگی استفاده از این دستگاه در [[مراکز خرید]] پاساژها و لابی هتل‌ها نیز به خصوص در مناطق گرمسیری و دارای آب و هوای گرم خشک نیز متداول شده‌است.
 
:برخی از دستگاه‌های جدید رطوبت ساز تمام‌اتوماتیک با [[حسگر]] کنترل رطوبت و رطوبت‌سنج دجیتالی هستند.
 
:دستگاه‌های تولید و تنظیم رطوبت کاربردهای متفاوتی در صنایع مختلف دارند، کار اصلی این دستگاه‌ها، تولید رطوبت و مهبخار با کیفیت‌های مختلف و به روش‌های متفاوت می‌باشد. مه پاش‌هارطوبت‌سازها کاربردهای مخصوص به خود را در مکان‌های متفاوت دارنددارند،
:سالن‌های کشت و پرورش قارچ، گلخانه، سردخانه، مرغداری ، مرغداری، دامداری، انواع انکیباتور و آزمایشگاه و کارخانه‌های چای سازی و نساجی و البته انواع چاپخانه‌ها و هر جای که نیاز به رطوبت دقیق و تنظیم شده داشته باشد، مصرف کنندهکنندهٔ دستگاه‌های مه پاش رطوبت ساز به حساب می‌آیند.
:
:دستگاه‌های مه پاش – رطوبت ساز به سه نوع و گروه تقسیم می‌شوند؛ به عبارت بهتر سه نوع رطوبت ساز – مه پاش در دنیا تولید می‌شود.:
 
:* رطوبت ساز – مه پاش پروانه‌ای (رطوبت ساز دیسکی)
:* مهپاش ورطوبت ساز نازلی (مه پاش شیلنگی)
 
:* رطوبت سازالتراسونیک یا همان مه ساز فرکانسی (دستگاه تولید بخار سرد)
:* رطوبت ساز نازِلی (شیلنگی)
 
:* رطوبت سازالتراسونیک
:
: رطوبت سازهای پروانه‌ای از پرکاربرد ترین نوع دستگاه‌ها یبرای تولید رطوبت و مه می‌باشند و برای مه پاشی در مرغداری‌ها، سالن قارچ، سردخانه و بسیاری از محیط‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
== تفاوت رطوبت سازالتراسونیک با بخورهای تبخیری ==
== در ایران ==
۱- اولتراسوندها این قابلیت را دارند که بتوانند بر خلاف بخورهای گرمایی، ایجاد ذرات بسیارریز کنند.
اولین نوع رطوبت سازها با نام مینیاتور دونالت از هلند وارد ایران گردیدند.{{مدرک}}
 
۲- دستگاه‌های بخور سرد کم صدا تر از نوع گرم هستند و مصرف انرژی برق در آن‌ها کمتر است و از آنجایی که بخار آنها سرد است، خطر سوختگی (به‌ویژه برای [[خردسالان]]) ایجاد نمی‌کنند.
== منابع ==
 
۳- در برخی از دستگاه‌های اولتراسوند، آب سرد محل مناسبی برای تکثیر قارچ‌ها و باکتری‌ها می‌شود و از آن جایی که در بخور سرد قطرات آب به هوا پراکنده می‌شوند، این مواد زیان آور به همراه آب در فضای اتاق منتشر می‌شوند. رطوبت سازهای تبخیری از این قاعده مستثنا بوده‌اند.
 
۴- در رطوبت‌سازهای التراسونیک، باید مخزن را با «[[آب مقطر]]» پر کرد؛ و نمی‌بایست مواد متفرقهٔ دیگری را در داخل مخزن آب دستگاه آنها ریخت.<ref>{{یادکرد وب | عنوان=دستگاه بُخور مفید است یا نه؟ | وب‌گاه=مرکز کاردرمانی رشد | تاریخ=2012-01-01 | سال=2012 | پیوند=http://www.rcnrc.com/articleview.php?cat=86&id=57 | کد زبان=fa | تاریخ بازبینی=2015-03-07}}‏</ref>
 
== منابع ==
{{پانویس}}
{{اچ‌وی‌ای‌سی}}