پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «عبدالکریم عابدینی»

زندگی‌نامه کپی کاری از اینجاست: http://monaadi.org/fa/ائمه-جمعه-موقت/15-ab-abedeni . خواهش می‌کنم به تذکرات توجه کنید!
برچسب: نیازمند بازبینی
(زندگی‌نامه کپی کاری از اینجاست: http://monaadi.org/fa/ائمه-جمعه-موقت/15-ab-abedeni . خواهش می‌کنم به تذکرات توجه کنید!)
 
'''عبدالکریم عابدینی''' (زاده [[۱۳۳۵]]) امام جمعه شهر [[قزوین]] و نماینده ولی فقیه در [[استان قزوین]] است. وی عضو هیئت علمی [[دانشگاه بین‌المللی امام خمینی]] و نیز عضو شورای [[حوزه علمیه]] [[استان قزوین]] و مدرس حوزه علمیه و دانشگاه است.<ref>{{یادکرد وب| نشانی =http://monaadi.org/fa/ائمه-جمعه-موقت/15-ab-abedeni|عنوان = بیوگرافی حجت الاسلام عبدالکریم عابدینی | تاریخ انتشار = ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ | ناشر = پایگاه اطلاع رسانی دفتر نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین}}</ref> وی در سال ۱۳۷۷ اولین خطبهٔ خود را در [[قزوین]] ایراد نمود و به عنوان رئیس نهاد نمایندگی [[مقام معظم رهبری]] در [[دانشگاه قزوین]] منصوب شده بود که در ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ به‌عنوان امام جمعه قزوین جایگزین [[هادی باریک بین]] گردید.<ref>{{یادکرد وب| نشانی =http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13931211000451|عنوان = انتصاب حجت‌الاسلام عابدینی به عنوان امام جمعه شهر قزوین | تاریخ انتشار = ۱۱ اسفند ۱۳۹۳ | ناشر = خبرگزاری فارس}}</ref>
 
== زندگینامه ==
او در مکتب خانه تحصیل دانش را آغاز می کند و پس از فراگیری قرآن و متون فارسی و ریاضی به شیوه سنتی، راهی مدرسه شده و دوره ابتدائی را پشت سر می گذارد. با نام امام خمینی (ره) قهرمان بزرگ حماسه خرداد آشنا و از انقلاب و آرمان های بلند و حماسی او دورادور خبرهایی می شنود، جاذبه ملکوتی و اکسیر محبت خمینی کبیر او را به فراگیری دروس حوزوی می کشاند، در سال 1351 دروس حوزوی را در حوزه علمیه قزوین آغاز می کند. پس از مدتی به حوزه علمیه چیذر تهران (شمیران) به ریاست، تدبیر و هدایت حضرت آیت الله حاج سید علی اصغر هاشمی (زید عزه الشریف) هجرت می کند و تا پایان سال تحصیلی 1353 هم زمان با حضور نستوه، مجاهد شهید سید علی اندرز گو معروف به شیخ عباس تهرانی از محضر آیات معظم ملکی (ره)، گوهری (ره)، رسولی محلاتی، همدانی، هاشمی چیذری، بهره می برد.
 
تابستان 1353 را در همدان سپری کرده و محضر شهید محراب، عالم ربانی، آیت الله مدنی (قدس الله نفسه الزکیه) و نیز عالم عارف حضرت آیت الله ملا علی همدانی (قدس سره الشریف) را درک می کند. و سپس به قم مشرف و در مدرسه کرمانی ها به ادامه تحصیل می پردازند. دروس سطح را در محضر اساتید معزز ستوده، پایانی، اعتمادی، اشتهاردی، مشکینی، وجدانی، ربانی املشی، فهیم کرمانی، نعیم آبادی و دیگر بزرگان به پایان می برد. درس خارج اصول را از محضر آیت الله فاضل لنکرانی (ره) و درس خارج فقه را از محضر آیات جوادی آملی، مکارم شیرازی، سبحانی، منتظری تلمذ می کند. ضمناً از محضر متأله حکیم حضرت آیت الله جوادی آملی (دام ظله العالی) و نیز از محضر عارف ربانی حضرت آیت الله حسن زاده آملی (سلمه الله) در دروس اسفار صدر المتالهین شیرازی با حکمت متعالیه آن حکیم، فیلسوف و عارف آشنا می شود. و در همین سال ها از محفل تفسیری مفسر عالی مقام علامه آیت الله جوادی آملی و نیز جلسات خصوصی هفتگی معظم له و نیز در جلسات درس خصوصی آیت الله معرفت (ره) کسب فیض کرده است.
 
آشنایی با شخصیت ذوی الابعاد امام خمینی (ره) او را به عرصه مبارزه علیه رژیم شاه که دست نشانده استکبار بود، می کشاند، مبارزه در آن دوران به صورت سخنرانی های حماسی، نشر اندیشه «حکومت اسلامی و ولایت فقیه» که امام آن را مطرح کرده بود، نشر اعلامیه های انقلابی و سخنرانی های امام بصورت نوار کاست، ارتباط مستقیم با افراد موثر برای حضور و فعالیت در راستای نهضت امام خمینی (ره) انجام می گرفت .
 
این مبارزات در نیمه خرداد 1354 یعنی دوازدهمین سالگرد قیام خونین خرداد 1342 او را در کنار فرزندان معنوی و انقلابی پیشوای انقلاب اسلامی قرار می دهد و برای احیای قیام 15 خرداد که رژیم طاغوتی شاه می خواست آن را به فراموشی بسپارد و نیز آرزو داشت تا امام خمینی (ره) نیز از یادها برود، با فعالیتی هرچه بیشتر حاضر می شود، در آن ماجرا که به حماسه 17 خرداد شهرت یافت، دستگیر و روانه زندان اوین و پس از مدتی بازداشت و بازجویی همراه انواع شکنجه به همراهی گروهی از حماسه آفرینان فیضیه به پادگان آموزشی - نظامی کرمان و پس از چند ماه به شیراز تبعید می شود.
 
سال تحصیلی 56-57 را در حالی آغاز می کند که عالم قرآنی آیت الله زاهدی (رضوان الله تعالی علیه) دعوت حق را لبیک می گوید و نیز خبر غم انگیز شهادت آیت الله حاج مصطفی خمینی (رحمه الله علیه) انتشار می یابد. در تشییع پیکر مرحوم زاهدی جمعیت به سوی فیضیه هدایت می شود و او در گشودن درب مدرسه فیضیه که در جریان حماسه 17 خرداد به وسیله نیروهای امنیتی رژیم شاه بسته شده بود، نقشی فعال ایفا می کند و مدرسه فیضیه برای مدتی کوتاه گشوده می شود و طلاب با شور و شعفی بسیار وارد مدرسه شدند. انتشار مقاله توهین آمیز با نام مستعار از نشانه های عصبانیت مهار نشده شاه در این برهه بود که حماسه 19 دی سال 1356 و شهدای قم را در پی داشت و پس از آن نیز سلسله چهلم ها در تبریز، یزد، جهرم و حوادث انقلابی یکی پس از دیگری تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی در بهمن 1357 و عابدینی نیز فعال انقلابی در این عرصه ها به حساب می آید .
 
در جبهه های نبرد حق علیه رژیم بعثی و معاندان گروهکی از مناطق غرب کشور یعنی سردشت، بانه، مهاباد، سنندج، بوکان و نیز پل ذهاب، قصر شیرین، صالح آباد، دهلران تا خطه های جنوب مثل سوسنگرد، بلندیهای دامنه البرز، شلمچه، آبادان، خرمشهر، و فاو حضور داشته و از جانبازان انقلاب اسلامی نیز محسوب می شود.
 
از همان دوران تحصیل، به تدریس نیز اشتغال داشته است، از دروس مقدماتی تا سطوح عالیه یعنی رسائل، مکاسب و کفایه را تدریس کرده است؛ و البته درس های تفسیر قرآن کریم و نهج البلاغه در میان فرهیختگان حوزوی و دانشگاهی و قرآن پژوهان، سهم ویژه ای را به خود اختصاص داده است و نه تنها سرمایه و بلکه جانمایه دیگر فعالیت های علمی وی بوده است .
 
{{-}}