تفاوت میان نسخه‌های «سامانه اطلاعات جغرافیایی»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
هیچ تغییری در اندازه به وجود نیامده‌ است. ،  ۵ سال پیش
جز
ربات:افزودن الگو ناوباکس {{آمار}}+نشانی+املا+تمیز (۹.۱)
جز (ربات:افزودن الگو ناوباکس {{آمار}}+نشانی+املا+تمیز (۹.۱))
== نام ==
در یک سیستم اطلاعات جغرافیایی:
 
* واژه جغرافیایی (''Geographic'') عبارت است از موقعیت موضوع‌های داده‌ها، برحسب [[مختصات جغرافیایی]].
* واژه (''Information'') یا اطلاعات نشان می‌دهد که داده‌ها در GIS برای ارائه دانسته‌های مفید، نه تنها به صورت نقشه‌ها و تصاویر رنگی بلکه بصورت گرافیک‌های آماری، جداول و پاسخ‌های نمایشی متنوعی به منظور جستجوهای عملی سازماندهی می‌شوند.
* واژه (''System'') یا سیستم نیز نشان دهنده این است که GIS از چندین قسمت متصل و وابسته به یکدیگر برای کارکردهای گوناگون، ساخته شده‌است.<ref name="داده‌های علوم زمین" />
 
== تعریف‌های دیگر جی‌آی‌اس ==
«سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی مجموعه‌ای از سخت‌افزار، نرم‌افزار، داده‌های جغرافیایی و منابع انسانی است که به منظور کسب، ذخیره، به‌روزرسانی، به‌کارگیری، تحلیل و نمایش کلیه اشکال اطلاعات مرجع جغرافیایی طراحی می‌شود.»
 
این سیستم را می‌توان به یک پازل شبیه دانست که با کنار هم قرار دادن اجزای آن معنی و مفهومی پیدا می‌کند. مکان بیمارستان‌ها، پمپ بنزین‌ها، سینما‌هاسینماها و... تکه‌های این پازل اند که با کنار هم قرار دادن آنها نقشه‌ای کامل و با معنی از یک منطقهٔ جغرافیایی بدست می‌آید. به زبان ساده هر گونه توضیحات مربوط به هر چیزی که در هر مکان متغیر یا ثابت جغرافیایی، در یک سیستم اطلاعاتی یا پایگاهی موجود است را gis یا استفاده از gis گویند. کافی است یک هماهنگی بین طول، عرض و ارتفاع بدست آمده از جی. پی. اس ونقشه‌ها و اطلاعات دقیق و کامل سیستم جی. آی. اس بوجود آوریم.
 
== ویژگی‌های سیستم اطلاعات جغرافیایی ==
 
=== داده‌های پیکسلی ===
رستر، شامل مجموعه‌ايمجموعه‌ای از نقاط يایا سلولها است كهکه عوارض زمينزمین را در يكیک شبكهشبکه منظم مي‌پوشاندمی‌پوشاند و به كمكکمک شماره‌هايشماره‌های رديفردیف و ستون آنها، آدرس‌دهيآدرس‌دهی مي‌شوندمی‌شوند. كوچكترينکوچکترین عنصر تشكيل‌دهندهتشکیل‌دهنده رستر، پيكسلپیکسل يایا سلول ناميدهنامیده مي‌شودمی‌شود كهکه ارزش هر يكیک از آنها، نمايانگرنمایانگر اطلاعات طيفيطیفی يایا توصيفيتوصیفی عارضه زمينيزمینی است. داده‌هايداده‌های حاصل از اسكناسکن كردنکردن و تصاويرتصاویر ماهواره‌ايماهواره‌ای دارايدارای ساختار رستريرستری مي‌باشندمی‌باشند.
 
نمونه ای از داده های رستری شامل: تصاویر ماهواره ای، عکس های هوایی، اطلاعات ارتفاعی سطح زمین و انواع نقشه های کارتوگرافی
 
چنانچه بر روی فضای دو بعدی کار می‌کنیم، داده‌های برداری از ترکیب اشکال پایه هندسی نظیر [[نقطه|نقطه‌ها]]، [[پاره‌خط|پاره‌خط‌ها]]، [[مثلث|مثلث‌ها]]، و سایر [[چندضلعی|چندضلعی‌ها]]، شکل می‌گیرد. برای فضاهای سه بعدی همین کار به وسیله [[استوانه|استوانه‌ها]]، [[کره (شکل هندسی)|کرات]]، [[مکعب|مکعب‌گونه‌ها]] (cuboids)، و سایر اجسام [[چندوجهی]] صورت می‌پذیرد.
در مدل برداري،برداری، اشياءاشیاء يایا عوارض در جهان واقعيواقعی به وسيلهوسیله عناصر هندسيهندسی نمايشنمایش داده مي‌شوندمی‌شوند. بدينبدین معنا كهکه موقعيتموقعیت هر شئ يایا پديدهپدیده به وسيلهوسیله مختصات آن و توسط نقاط (چاه، نقاط شهری و روستایی)، خطوط (جاده، روخانه، خطوط ریلی) و سطوح (درياچه،دریاچه، منطقه بندی) مشخص مي‌شودمی‌شود. در ايناین مدل، موقعيتموقعیت هر نقطه به طور دقيقدقیق با يكیک جفت مختصات در يكیک سيستمسیستم مختصات معينمعین ارائه مي‌شودمی‌شود.
 
== کاربردهای مهم ==
== ابزارهای مطرح GIS ==
نرم‌افزارهای معروف:
در زیر [[لیست نرم افزار‌هاینرم‌افزارهای سیستم اطلاعات مکانی]] است.
فهرست برخی از معروف‌ترین نرم‌افزارهای مطرح در زمینه جی آی اس از این قرار است:
* [[ArcView]]
== تاریخچه ==
 
برای اولین بار در اواسط دهه ۱۹۶۰ در [[آمریکا]] کار بر روی اولین سیستم اطلاعات جغرافیایی آغاز شد. در این سیستم‌ها [[عکس هوایی|عکس‌های هوایی]]، اطلاعات کشاورزی، [[جنگلداری]]، خاک، [[زمین شناسی]] و نقشه‌های مربوطه مورد استفاده قرار گرفتند.<ref name="داده‌های علوم زمین" />
 
اولین جی آی اس، جی آی اس ملی [[کانادا]] است که در اواخر دههٔ ۱۹۶۰ به وجود آمد و تاکنون مورد استفاده‌است.
 
[[شهرداری تهران]]، [[وزارت مسکن و شهرسازی]]، [[وزارت جهاد کشاورزی]]، [[مؤسسه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله]]، و [[سازمان جنگل‌ها و مراتع]] نیز از این سیستم استفاده می‌کنند.
 
 
 
== جستارهای وابسته ==
== منابع ==
{{پانویس}}
 
* [http://codex.cs.yale.edu/avi/db-book/slide-dir/index.html مفاهیم مربوط به سامانه‌های مدیریت پایگاه داده‌ها] (انگلیسی)
* [http://www.amazon.com/gp/product/1558609016/ref=nosim/103-3650806-1542240?camp=2025&dev-t=D26XECQVNV6NDQ&link%5Fcodelink_code=xm2&n=283155 کاوش در داده‌ها: مفاهیم و تکنیک‌ها] - چاپ دوم {{نشان زبان|en}}
* [http://codex.cs.yale.edu/avi/db-book/slide-dir/index.html مفاهیم مربوط به سامانه‌های مدیریت پایگاه داده‌ها] {{نشان زبان|en}}
* [http://www.cs.wisc.edu/~dbbook سامانه‌های مدیریّت پایگاه داده‌ها] {{نشان زبان|en}}
 
{{موضوع‌های جغرافیا}}
{{آمار}}
 
[[رده:سامانه‌های اطلاعات جغرافیایی]]
[[رده:نقشه‌نگاری]]
۵۷۷٬۴۵۰

ویرایش

منوی ناوبری