پرش به محتوا

مروج‌الذهب و معادن‌الجوهر: تفاوت میان نسخه‌ها

ابرابزار
جز (ربات:اصلاح تغییرمسیر ناوباکس‌)
(ابرابزار)
{{بدون منبع}}
'''مُروج‌الذَهَب و معادن‌الجوهر''' {{فارسی|مرغزارهایمَرغزارهای زر و معادنکان‌های گوهر}} کتابی است تاریخی نوشته [[علی بن حسین مسعودی]]، [[تاریخ‌نویس]] و جغرافی‌دان سدهٔ [[۴ (قمری)|۴]] هجری. نام کتاب (که برخی به اشتباه ''مروّج الذهب'' می‌خوانند) به معنی گذرگاه‌ها و معدن‌های گوهر است (''مروج'' جمع ''مَرج'' به معنای چمنزار یا مرغزار است). مروج‌الذهب که در ۱۳ جلد به نگارش درآمده به ضبط و ثبت تاریخ بشر، داستان‌های تاریخی و مسائل قوم‌شناسی مللی می‌پردازد که مسعودی در مسیر مسافرتهای خود از [[مصر]] تا [[هندوستان]] آنها را ملاقات کرده بود.
 
مروج‌الذهب به زبانهای مختلف ترجمه شده‌است که از آن جمله می‌توان به ترجمهٔ فرانسوی آن که تحت نام ''Les prairies d'or'' در سال [[۱۹۶۲ (میلادی)|۱۹۶۲]] در [[پاریس]] به چاپ رسیده‌است اشاره کرد.
== چکیدهٔ کتاب ==
 
مروج‌الذّهب آخرین اثر مسعودی که حاصل یک عمر جهانگردی و مطالعه عمیق وی در حوزه اندیشه‌ها و رفتار اقوام مختلف می‌باشد، در سال ۳۳۲ هجری قمری توسط مولف تالیف گردیده و در سال ۳۳۶ هجری در آن تجدید نظر نموده.نموده؛ که نزد اروپائیان آوز قوی مسعودی نیز نامیده می‌شود، در ۱۳۲ باب تنظیم گشته و به دو بخش قبل از [[اسلام]] و بعد از اسلام تقسیم می‌شود. در بخش نخست به خلقت جهان و توصیف زمین و ذکر سرزمینها و دریاها و رودها و کوه‌ها پرداخته و همچنین سخن از تاریخ انبیا و اخبار ملتها اعم از یهودی، مسیحی، هندی، ایرانی، یونانی و رومی و عرب مطالبی عرضه داشته و در بخش دوم مطالبی از ولادت پیامبر اکرم، تاریخ بعثت و هجرت و ''خلفای راشدین''، اموی و عباسی تا سال [[۳۳۶ (قمری)|۳۳۶]] ه قمری مطرح نموده‌است.
 
== منابع ==
{{پانویس}}
* المسعودی، علی بن حسین، الشافعی، . ''(مروج الذهب ومعادن الجوهر) '' دار‌الاندلسدارالاندلس للطباعة و النشر: بیروت، چاب بیست وششم، انتشار سال ۱۹۸۵ میلادی. (به عربی).
* کشف الظنون عن أسامی الكتبالکتب والفنونوالفنون، ,حاجيحاجی خليفةخلیفة، ,الناشر: مكتبةمکتبة المثنىالمثنی - بغداد ودار إحياءإحیاء التراث العربي،العربی، ودار الكتبالکتب العلميةالعلمیة.
 
{{جغرافیای اسلامی}}
۱۵۹٬۸۸۶

ویرایش