پرش به محتوا

بیماری سرخرگ کرونری: تفاوت میان نسخه‌ها

جز
ربات:افزودن الگو ناوباکس {{بیماری قلب}}+املا+مرتب+تمیز (۸.۸)
جز (Bot: Removing Link FA template)
جز (ربات:افزودن الگو ناوباکس {{بیماری قلب}}+املا+مرتب+تمیز (۸.۸))
در بیماران کرونری قلبی، [[سرخرگ کرونری|سرخ‌رگ‌های کرونری]] تنگ و باریک می‌شوند (استنوسیس) و عضلات قلب از رسیدن خون و اکسیژن کافی محروم می‌گردند. (مانند هنگامی که که یک لوله آب به دلایل مختلفی تنگ شود و نتواند به خوبی آبرسانی کند).
 
در این صورت ممکن است در حالت استراحت اشکالی برای فرد ایجاد نشود، اما وقتی که قلب مجبور باشد کار بیشتری انجام دهد و مثلاً شخص بخواهد چند پله را بالا برود، سرخ‌رگ‌های کرونری نمی‌توانند بر اساس نیاز اکسیژن این عضلات، به آنها خون و اکسیژن برسانند و در نتیجه شخص در هنگام بالا رفتن از پله‌ها دچار درد سینه و [[آنژین قلبی]] می‌گردد. در چنین مواقعی اگر فرد کمی استراحت کند، درد معمولاً از بین خواهد رفت.
 
در حالت پیشرفته، اگر یک سرخ‌رگ کرونری به علت مسدود شدن آن توسط یک لخته خون، به طور کامل جلوی خونرسانی‌اش گرفته شود، قسمتی از عضله قلب که دیگر خون به آن نمی‌رسد، خواهد مرد و این به [[سکته قلبی]] می‌انجامد.
 
=== نوار قلبی ===
نوار قلبی روشی است که در آن [[الکترود|الکترودهای]]های ویژهٔ [[ضرب‌آهنگ]] قلب و چگونگی هدایت جریانهای قلبی را به نمایش در می‌آورد. ماهیچه‌های قلبی صدمه دیده و ماهیچه‌های سالم قلبی تریس (Trace) متفاوتی از خود به جای میگذارند و از این‌رو در تشخیص بیماری موثرند.
 
در صورت وجود آنژین، گاهی پزشک آزمایش ECG را در حالت تنفسی فعال بیمار می‌سنجد. به این نوع آزمون Exercise ECG گویند.
با [[پرتو ایکس]] می‌توان تصاویری تهیه کرد که اطلاعات بسیار مفیدی را راجع به وضعیت سرخ‌رگ‌های قلبی ارائه می‌دهد.
 
در این روش با یک [[کاتتر]]، مواد کنتراست‌زا مستقیمامستقیماً به قلب تزریق می‌شوند، و بلافاصله تصاویر اخذ می‌گردند. از این روش بخصوص زمانی استفاده می‌گردد که پزشک احتمال عمل جراحی قلبی را در بیمار پیش‌بینی می‌کند.
 
=== رگ‌نگاری با تشدید مغناطیسی ===
 
== منابع ==
{{پانویس}}
* Coronary Artery Disease. American College of Physicians. ۲۰۰۰ ISBN 078945159 p.46-52
 
{{بیماری قلب}}
[[رده:بیماری‌های مرتبط با پیری]]
[[رده:بیماری‌های ایسکمیک قلب]]
[[رده:بیماری‌های قلب و دستگاه گردش خون]]
[[رده:بیماری‌های مرتبط با پیری]]
[[رده:قلب]]
 
۵۷۷٬۴۵۰

ویرایش