Jump to content

منوی ناوبری

تفاوت میان نسخه‌های «دو و میدانی»

بدون خلاصه ویرایش
}}
 
'''دو و میدانی''' به مجموعه‌ای از ورزش‌ها شامل دوها،[[دو|دوها]]، پرش‌ها، پرتاب‌ها، [[پیاده‌روی]] و رشته‌های ترکیبی گفته می‌شدمی‌شود. برگزاری مسابقات دو و میدانی در مقایسه با دیگر ورزش‌ها ساده‌تر است و نیازی به تجهیزات گرانقیمت ندارد. بیشتر رشته‌‌های دو و میدانی به طور کلی انفرادی هستند. به جز [[دوهای امدادی]] و برخی از مسابقات مثل [[دوهای صحرانوردی]] که در آنها امتیاز اعضای یک تیم با هم جمع می‌شود.
 
سابقهٔ این ورزش به المپیک باستانی یونانیان می‌رسد که از ۷۷۶ ق.م برگزار می‌شود. این رشته استخوان‌بندی [[المپیک]] مدرن را از اولین دوره آن تشکیل داده‌است. امروزه [[فدراسیون بین‌المللی دو و میدانیدوومیدانی]] (IAAF) برگزاری مسابقات دوومیدانی در سطح بین‌المللی را بر عهده دارد و پس از المپیک، معتبرترین رویدادهای این رشته قهرمانی دو و میدانی جهان و قهرمانی دوومیدانی داخل سالن جهان محسوب می‌شوند.
 
=== تاریخچه ===
[[پرونده:Panathenaic amphora Kleophrades Louvre F277.jpg|200px|بندانگشتی|راست|تصویر یک مسابقهٔ دو روی یک سفال یونانی، حدود ۵۰۰ قبل از میلاد]]
[[پرونده:Silke Spiegelburg Berlin 2009.jpg|240px|thumb|رشته پرش با نیزه]]
دوهای جاده‌ای مسابقاتی هستند که در جاده‌های آزاد برگزار می‌شوند و گاه در پیست پایان می‌پذیرند. این مسابقات در مسافت‌های مختلف و معمولا در رشته‌های استقامتی (۵ کیلومتر به بالا) برگزار می‌شوند. دوهای جاده‌ای از محبوب‌ترین ورزش‌ها هستند که دوندگان بسیاری از جمله ورزشکاران حرفه‌ای، آماتور و همینطور ورزشکاران تفننی را به خود جذب می‌کنند. مسابقات دو جاده‌ای را برای هر مسافتی می‌توان برگزار کرد اما مسافت‌های معمول ۵ کیلومتر، ۱۰ کیلومتر، [[نیمه‌ماراتن]] (۲۱٫۰۹۷۵ کیلومتر) و [[ماراتن]] (۴۲٫۱۹۵ کیلومتر) هستند. ماراتن تنها مسابقه دو جاده است که در المپیک و قهرمانی جهان برگزار می‌گردد و با اتمام این رشته المپیک پایان می‌یابد. البته بخش پایانی [[ورزش سه‌گانه]] هم از دو ۱۰ کیلومتر جاده تشکیل می‌شود. پنج تورنمنت معتبر ماراتن دنیا هر ساله در شهرهای برلین، لندن، بوستون، نیویورک و شیکاگو برگزار می‌شوند.
 
===دو صحرانوردی===
{{اصلی|دو صحرانوردی}}
دو صحرانوردی طبیعی‌ترین بخش دوومیدانی است که در فضای آزاد و بر روی عوارض طبیعی زمین بر‌گزار می‌شود. مسابقات دو صحرانوردی معمولاً در فصل پائیز و زمستان و در مسافت‌های ۴ تا ۱۲ کیلومتری بر‌گزار می‌شود و مسیر آن معمولاً شامل علفزار و زمین‌های خاکی با عبور از درختزارها و دشت‌های باز و تپه‌های با شیب ملایم می‌شود. مهمترین مسابقه این رشته ورزشی قهرمانی دو صحرانوردی جهان است که از سال ۱۹۷۳ هر سال توسط [[اتحادیه بین‌المللی فدراسیون‌های دو و میدانی]] بر‌گزار می‌شود.
مسابقات پیاده‌روی معمولا بر روی جاده و گاهی بر روی پیست، برگزار می‌شود. پیاده‌روی تنها رشته دوومیدانی است که داورانی بر روی اجرای تکنیک ورزشکاران نظارت دارند. همواره یکی از پاهای پیاده‌روها باید با زمین تماس داشته باشد و پای جلوی آنها باید صاف باشد و از زانو شکسته نشود. مسابقات پیاده‌روی هم در مسافت‌های مختلفی برگزار می‌شود. در المپیک مردان در دو مسافت ۲۰ کیلومتر و ۵۰ کیلومتر و زنان در مسافت ۲۰ کیلومتر مسابقه می‌دهند.
 
==منابع==
 
{{پانویس}}
 
{{ورزش-خرد}}
{{ورزش‌های المپیک}}
{{رشته‌های دو و میدانی}}