پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «پیشکوه»

جز
تصحیح لری مینجایی
جز (تصحیح لری مینجایی)
'''پیشکوه'''، نام تاریخی مناطقی است در غرب ایران که برابر است با [[استان لرستان]] امروزی. بین استان لرستان و [[استان ایلام]] رشته کوه [[کبیرکوه]] قرار دارد، [[لرستان]] را پیشکوه و ایلام را [[پشتکوه (منطقه)|پشتکوه]] می‌نامیدند. در قرن سیزدهم ق. از منطقه پشتکوه نام برده شده‌است.<ref>[http://www.encyclopaediaislamica.com/madkhal2.php?sid=2774 پشتکوه] بنیاد دایرة المعارف اسلامی</ref>
[[لرستان فیلی]] در منابع به دو قسمت عمده [[پشتکوه]] و [[پیشکوه]] تقسیم شده است. لرستان پیشکوه شامل استان امروزی لرستان می شودمی‌شود در حالی که منظور از پشتکوه استان ایلام است. سعیدیان به نقل از ودیعی در صفحه 1069۱۰۶۹ دایرة المعارف خود زبان غالب مردم پیشکوه را لکی و زبان غالب مردم پشتکوه را ملکی معرفی کرده است.<ref>سعیدیان، عبدالحسین (1360۱۳۶۰). دائرةالمعارف سرزمينسرزمین و مردم ايرانایران. انتشارات مجله علم و زندگي 1360 زندگی ۱۳۶۰</ref>. ظاهرا کلمه ملکی از نام ایل ملکشاهی از بزرگترین ایلات پشتکوه گرفته شده است.
 
برخی حدس زده اندزده‌اند که لرستان فیلی غیر از پشتکوه و پیشکوه شامل منطقه دیگری به نام [[میانکوه]] هم بوده که به علت نداشتن مرکزیت سیاسی در منابع تاریخی مورد اشاره قرار نگرفته است اما در فرهنگ شفاهی مردمن لرستان نام این منطقه کاملا زنده و رایج است، تلفظ محلی میانکوه در لری خرم آبادیخرم‌آبادی "میکو" می باشدمی‌باشد که شامل منطقه [[بالاگریوه]] است.
 
لرهای پیشکوه عمدتا به زبان های [[لری مینجایی]] و [[لکی]] سخن می گویند. لکی دارای گویش های الشتری، دلفانی و طرحانی می باشد. [[لری مینجایی]] هم دارای گویش های [[لری خرم آبادی|خرم آبادی]]، [[لری بالاگریوه|بالاگریوه]] و [[لری سیلاخوری|سیلاخوری]] و.. است.
 
لرهای پیشکوه عمدتا به زبان‌های [[لری خرم‌آبادی]] و [[لکی]] سخن می‌گویند. لکی دارای گویش‌های الشتری، دلفانی و طرحانی می‌باشد.
== منابع ==
{{پانویس}}