پرش به محتوا

اکسید کلسیم: تفاوت میان نسخه‌ها

۱۲ بایت اضافه‌شده ،  ۸ سال پیش
جز
ربات ردهٔ همسنگ (۲۶) +نشانی+املا+مرتب (۸.۸): + رده:سیمان
جز (ربات ردهٔ همسنگ (۲۶) +نشانی+املا+مرتب (۸.۸): + رده:سیمان)
== شناخت ==
آهک از جمله موادی است که کارآیی آن از دوران باستان، توسط بشر شناخته شده است و از آن در ساخت انواع بناها و برای اتصال محکمتر قطعات [[سنگ]] یا [[چوب]] بکار گرفته می‌شد.
زمان درازی است که [[ایرانی|ایرانیان]]ان [[شفته]] ی آهکی ( ملات دوغاب آهک و خاک ) ، ساروج ( ملاتدوغاب آهک و خاکستر) و [[ملات]] آهک آبی را می شناسند و با آنها ساختمان می سازند . پس از [[جنگ جهانی دوم]] ، در کشور های صنعتی هم برای پایدار کردن زمین ، به ویژه برای پی سازی راه و جلوگیری از روییدن [[گیاه]] و رو زدن آب در بستر ، شانه ها و دامنه های راه و خیابان های پرواز و ایستگاه های [[هواپیما]] ، شفته ی آهکی مصرف می شود.با شفته ی آهکی [[پی سازی]] و آب بندی می کنند .
 
== آهک مرده و آب آهک ==
هرگاه بر روی کلسیم اکسید (آهک زنده) [[آب]] ریخته شود، بر اثر [[واکنش]] با آب، [[گرما]] ایجاد می‌کند که موجب [[بخار]] شدن قسمتی از آب می‌شود. در این عمل، آهک بر اثر جذب آب، متورم شده، سپس به‌صورت گرد سفیدی در می‌آید که اصطلاحااصطلاحاً آهک مرده نامیده می‌شود (زیرا در تماس با آب، دیگر واکنشی از خود نشان نمی‌دهد)، این عمل را شکفته شدن آهک نیز می‌گویند.
هر گاه مقداری آب به آهک مرده اضافه شود، به شیر آهک تبدیل می‌شود که اگر آن را صاف کنیم، محلول زلالی که در حقیقت [[محلول]] سیرشده کلسیم هیدروکسید در آب است، حاصل می‌شود که به آب آهک موسوم است. آب آهک کاربردهای بسیاری در صنایع شیمیایی دارد. مثلامثلاً در تهیه سدیم هیدروکسید، [[آمونیاک]]، هیدروکسید فلزات، پرکلرین و به‌ویژه در استخراج [[منیزیم]] از آب دریا بکار می‌رود.
 
== در ایران باستان ==
[http://rismoon.ir/moeenworddetail-1034-fa.html?tab=web فرهنگ معین]
 
[http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/mavara-index.php?page=%D8%A2%D9%87%DA%A9آهک&SSOReturnPage=Check&Rand=0 سایت رشد]
 
[http://www.aftab.ir/lifestyle/view/11571/%D8%A2%D9%87%DA%A9آهک سایت آفتاب]
 
== پیوند به بیرون ==
[[رده:ترکیب‌های کلسیم]]
[[رده:سنگ آهک]]
[[رده:سیمان]]
[[رده:ضدعفونی‌کننده‌ها]]
[[رده:مواد کیمیاگری]]
۵۷۷٬۴۵۰

ویرایش