پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «فولک راک»

بدون خلاصه ویرایش
(نگاره به صفحه افزوده شد)
برچسب: ویرایش با تلفن همراه
برچسب: ویرایش با تلفن همراه
 
'''فولک راک''' یا راک بومی یا راک مردمی ( به انگلیسی Folk rock ) ، ترکیبی از سبک های [[راک]] و [[فولک]] است که در اواسط دهه ۶۰ و در [[ایالات متحده]] و [[بریتانیا]] ایجاد شد.از پیشگامان این سبک گروه موسیقی [[بایرد]] است که در ابتدا آهنگ های [[باب دیلن]] را می نواختند.
در ترکیه این سبک با نام [[انادولی راک]] شناخته میشود. از مشهورترین های این سبک در ترکیه میتوان از [[جم کاراجا]] ،[[باریش مانجو]] ، [[هالوک لونت]] ، [[کراچ]]،[[شبنم فراح]] و[[باریش اکارسو]] نام برد.
در [[اذربایجان]] دو گروه [[یوخو]] و [[راست]] در این سبک فعال بوده اند.
 
اما در ایران قبل از انقلاب [[کورش یغمایی]] مشهور ترین چهره در این سبک بوده که اثار زیادی از این هنرمند به جا مانده که یکی از مشهورترین انها [[گل یخ]] میباشد. یکی دیگر ازگروه های فولک راک در ایران * [[دومان]] بوده و هست . اهنگ ساز و تنظیم کننده این گروه * [[حسن عبدالعظیم زاده]] میباشد. او یکی از توانا ترین گیتاریست های حال حاضر ایران میباشد. کنسرت های زیادی در ایران و خارج از ایران اجرا کرده است. از مهمترین البومهای کار شده توسط * [[حسن عبدالعظیم زاده]] [[غوربت]]، [[بو سوگی یالان دییر]]، [[بیر مکتوب]] و[[1+]]را میتوان نام برد.
او اهنگساز بسیاری از اهنگ های فولک راک به زبان ترکی میباشد.
از جمله اهنگهای ساخته شده توسط اوکه میتوان نام برد: [[غوربت]] ، [[دومان]]، [[دونیا]] ،[[خاطره]]، [[صلح]]، [[نه یاخشی کی]]، [[یازیغیم گلیر]] و بسیاری اثار دیگر می باشد، علاوه بر اینکه او با گروه خود اجرا نموده است، بسیاری از خوانندگان مشهور دیگر نیز اثار او را باز خوانی و اجراکرده اند.
۱۱

ویرایش