پرش به محتوا

فولک راک: تفاوت میان نسخه‌ها

۹۲ بایت اضافه‌شده ،  ۸ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب: ویرایش همراه
بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب: ویرایش همراه
'''فولک راک''' یا راک بومی یا راک مردمی ( به انگلیسی Folk rock ) ، ترکیبی از سبک های [[راک]] و [[فولک]] است که در اواسط دهه ۶۰ و در [[ایالات متحده]] و [[بریتانیا]] ایجاد شد.از پیشگامان این سبک گروه موسیقی [[بایرد]] است که در ابتدا آهنگ های [[باب دیلن]] را می نواختند.
در ترکیه این سبک با نام [[انادولی راک ]]شناخته میشود. از مشهورترین های این سبک در ترکیه میتوان از [[جم کاراجا]] ،باریش،[[باریش مانجو]] ، [[هالوک لونت]] ، کراچ،شبنم[[کراچ]]،[[شبنم فراح]] وباریشو[[باریش اکارسو]] نام برد.
در [[اذربایجان]] دو گروه ([[یوخو)]] و ([[راست)]] در این سبک فعال بوده اند.
 
اما در ایران قبل از انقلاب [[کورش یغمایی]] مشهور ترین چهره در این سبک بوده که اثار زیادی از این هنرمند به جا مانده که یکی از مشهورترین انها ([[گل یخ)]] میباشد. یکی دیگر ازگروه های فولک راک در ایران (* [[دومان)]] بوده و هست . اهنگ ساز و تنظیم کننده این گروه * [[حسن عبدالعظیم زاده]] میباشد. او یکی از توانا ترین گیتاریست های حال حاضر ایران میباشد. کنسرت های زیادی در ایران و خارج از ایران اجرا کرده است. از مهمترین البومهای کار شده توسط * [[حسن عبدالعظیم زاده]] (غربت)[[غوربت]]، ([[بو سوگی یالان دییر)]]، ([[بیر مکتوب)]] و( [[1+ ) ]]را میتوان نام برد.
او اهنگساز بسیاری از اهنگ های فولک راک به زبان ترکی میباشد.
از جمله اهنگهای ساخته شده توسط اوکه میتوان نام برد: [[غوربت]] ، دومان،[[دومان]]، [[دونیا]] ،خاطره،،[[خاطره]]، صلح،[[صلح]]، [[نه یاخشی کی،کی]]، [[یازیغیم گلیر]] و بسیاری اثار دیگر می باشد، علاوه بر اینکه او با گروه خود اجرا نموده است، بسیاری از خوانندگان مشهور دیگر نیز اثار او را باز خوانی و اجراکرده اند.
 
== منابع ==
۱۱

ویرایش