پرش به محتوا

فولک راک: تفاوت میان نسخه‌ها

۴۱۱ بایت اضافه‌شده ،  ۸ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
جز (ربات ردهٔ همسنگ (۲۶) +نشانی+املا (۸.۸): + رده:فولک راک)
بدون خلاصۀ ویرایش
برچسب: ویرایش همراه
'''فولک راک''' یا راک بومی یا راک مردمی ( به انگلیسی Folk rock ) ، ترکیبی از سبک های [[راک]] و [[فولک]] است که در اواسط دهه ۶۰ و در [[ایالات متحده]] و [[بریتانیا]] ایجاد شد.از پیشگامان این سبک گروه موسیقی [[بایرد]] است که در ابتدا آهنگ های [[باب دیلن]] را می نواختند.
در ترکیه این سبک با نام انادولی راک شناخته میشود. از مشهورترین های این سبک در ترکیه میتوان از جم کاراجا ،باریش مانجو ، هالوک لونت ، کراچ،شبنم فراح وباریش اکارسو میتوان نام برد.
در اذربایجان دو گروه عمده (یوخو) و (راست) در این سبک درزمانهای دور فعال بودندبوده اند.
 
یکی از ان گروه ها (یوخو) و دیگری (راست) بود.
اما در ایران قبل از انقلاب کورش یغمایی مشهور ترین چهره در این سبک بوده که اثار زیادی از این هنرمند به جا مانده که یکی از فعالترینمشهورترین گروهانها ها(گل یخ) میباشد. یکی دیگر ازگروه های فولک راک در ایران (دومان) بوده و هست . اهنگ ساز و تنظیم کننده این گروه حسن عبدالعظیم زاده میباشد. کهاو یکی از توانا ترین گیتاریست های حال حاضر ایران میباشد. کنسرت های زیادی در ایران و خارج از ایران داشتهاجرا کرده است. از جملهمهمترین البومهای کار شده توسط حسن عبدالعظیم زاده که میتوان نام برد (غربت )، (بو سوگی یالان دییر،دییر)، (بیر مکتوب) و( 1+ ) را میتوان نام برد.
او اهنگساز بسیاری از اهنگ های فلکفولک راک به زبان ترکی میباشد.
از جمله اهنگهای ساخته شده توسط حسن عبدالعظیم زاده کهاوکه میتوان نام برد: غربتغوربت ، دومان، دونیا ،خاطره، صلح، نه یاخشی کی، یازیغیم گلیر و بسیاری اثار دیگر نام بردمی باشد، علاوه بر اینکه او با گروه خود اجرا نموده است، بسیاری از خوانندگان مشهور دیگر نیز اثار او را باز خوانی و اجراکرده اند.
 
== منابع ==
۱۱

ویرایش