پرش به محتوا

ایل بارزانی: تفاوت میان نسخه‌ها

۱٬۳۶۴ بایت اضافه‌شده ،  ۸ سال پیش
بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
بدون خلاصۀ ویرایش
'''ایل بارزانی''' ایلی است [[کردها|کرد]]، برآمده از شهر [[بارزان]] در ناحیه قدیمی [[حکاری]] - [[بادینان]] در شمال عراق، ایشان در اصل از پیروان [[طریقت نقشبندیه]] بوده‌اند اما امروزه کمتر آگاهی ای از این امر در میانشان است. <ref>[http://www.iranicaonline.org/articles/barzani-the-name-of-a-kurdish-tribe-from-barzan-a-town-in-the-former-hakkari-bahdinan-territory-of-northeastern-iraq- BĀRZĀNĪ]</ref> این ایل چهار تیره دارد: بَروژی، مَزوری، شیروانی و دوله مَری.<ref>[http://www.encyclopaediaislamica.com/madkhal2.php?sid=148 بارِزانیها] در دانشنامه جهان اسلام</ref>
 
شیخ [[ادهم بارزانی]] پسرعموی [[مسعود بارزانی]] می گوید: عشیره ای به نام بارزان وجود ندارد و هرکسی که فکر می کند بارزان عشیره است، اشتباه می کند. ادهم بارزانی در صفحه شخصی فیسبوک خود تصریح کرد: [[بارزان]] روستایی است که در دامنه جبال شیرین در میان عشیره‌ی [[به‌روژ]] واقع شده است.
وی گفت: هفت عشیره به‌روژ، مزوری، نزاری، شیروانی، دوله‌مه‌ری، گه‌ردی، هه‌رکی بنه‌جی با تبعیت از تفکرات و رسوماتی که از روستای بارزان نشأت می گیرد، رسم و رسومات و تعصبات عشایری خود را به کناری گذاشته و همگی تحت لوای «ملت بارزانی» گرد هم آمده اند.
وی در توضیح عبارت «ملت بارزان» می نویسد: در زبان عربی ملت به مجموعه افرادی گفته می شود که با عقاید و تفکرات مشترکی گردهم می آیند و قومیت و رنگ و نژاد در آن شرط نیست.
به گفته وی به کار بردن عبارت «ملت بارزان» صحیح است نه «عشیره بارزان».
 
== تاریخچه ==