تفاوت میان نسخه‌های «رایشس‌تاگ»

پرش به ناوبری پرش به جستجو
۱۱ بایت اضافه‌شده ،  ۶ سال پیش
جز (ویرایش به وسیلهٔ ابزار خودکار ابرابزار)
== تخریب ساختمان ==
[[پرونده:Reichstag building Berlin view from west before sunset.jpg|بندانگشتی|چپ|350px|رایشس‌تاگ]]
این ساختمان محل پارلمان [[آلمان]] از سال ۱۸۹۴ تا ۱۹۳۳ بوده،بوده‌است و در این سال به تحریک [[حزب نازی|نازی‌ها]] پارلمان به آتش کشیده شد. سر انجامسرانجام در سال ۱۹۹۹ و پس از بازسازی‌های گسترده، [[بوندس‌تاگ]] به این مکان بازگشت.
 
دلیل به آتش کشیدن این ساختمان در سال ۱۹۳۳ ایجاد تنفر نسبت به کمونیستکمونیسم در مردم و کسب رأی برای نازی‌ها بود. بنابر اینبنابراین بسیاری عقیده دارند که این [[آتش‌سوزی]] کار نازی‌ها بوده - هرچند که یک جوان عقب مانده هلندی به نام مارینوس وان درلوب را به عنوان مجرم و کمو نیست اعلام کردند -بوده؛ چرا که در این زمان هیتلر [[صدر اعظم آلمان]] بود و نیاز مبرمی به وارد کردن نمایندگان نازی به رایشستاگ داشت. هرچند که یک جوان عقب مانده هلندی به نام مارینوس وان درلوب را به عنوان مجرم و کمونیست اعلام کردند. همچنین هیتلر در مصاحبه محرمانه‌ای در سال ۱۹۳۱ گفته بود:
 
{{نقل قول | رایشتاگ نماد انحطاط ماست. ملغمه‌ای است مرکب از چهار دسته از ستونهایستون‌های شبیه [[پانتئون]] آمیخته با سیلیکای رومی و قلعه مغربی که کل ساختمان شبیه یک [[کنیسه]] به نظر می‌آید. به شما می‌گویم، رایشتاگ ساختمان فوق العاده زشتی است، یک تالار اجتماعات، دکان گفتگو و چانه زنی نماینگان و بورژوازی منحط و طبقه کارگر گمراه. هم ساختمان و هم نهادی که در آن جا گرفته ننگ مردم آلمان هستند و روزی باید بروند. به نظر من، هرچه زودتر این دکان گفتگو بسوزد و با خاک یکسان شود، مردم آلمان زودتر از نفوذ خارجی آزاد خواهند شد.}}
 
== بازسازی ساختمان ==

منوی ناوبری