پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «حبیب‌الله پیمان»

جز
او در [[شیراز]] مسئولیت سازمان جوانان [[حزب ایران]] را بعد از ائتلاف [[نهضت خداپرستان سوسیالیست]] با این حزب، عهده‌دار شد و مدتی بعد در کمیتهٔ ایالتی حزب عضو شد. هنگامیکه «جمعیت آزادی مردم ایران» فعالیتش را آغاز کرد، او به عضویت شورای ایالتی و سازمان جوانان و تحریریهٔ نشریهٔ «کار و آزادی» در آمد.
 
پس از [[کودتای ۲۸ مرداد]] و آغاز مبارزات مخفی برعلیهعلیه کودتاچیان، حبیب‌الله پیمان توسط فرمانداری [[شیراز]] برای بار دوم بازداشت گشت. او در [[۱۳۳۳]] مسئولیت سازمان دانش‌آموزی «[[نهضت مقاومت ملی]]» را پس از ورود به دانشکدهٔ دندانپزشکی [[دانشگاه تهران]]، برعهده گرفت.
 
در سال [[۱۳۳۴]] بازداشت شد و چندی بعد به نمایندگی حزب در کمیتهٔ دانشگاهی [[نهضت مقاومت ملی]] در آمد که این موضوع باعث بازداشت دوبارهٔ او و دیگر اعضای [[نهضت مقاومت ملی]] چون [[محمد تقی شریعتی]] و [[علی شریعتی]] در سال [[۱۳۳۶]] شد.
این فعالیت‌ها بود که زمینهٔ اخراج او از دانشگاه به دستور [[ساواک]] و بازداشتش برای مدتی را فراهم کرد. «[[جنبش مسلمانان مبارز]]» را از سال [[۱۳۵۵]] به بعد سازمان‌دهی کرد و از حرکت‌های مبارزاتی مسلحانه حمایت کرد، تا در سال [[۱۳۵۶]] پس از سخنرانی در [[دانشگاه زاهدان]] باز هم بازداشت شد.
 
در سال [[۱۳۵۷]] پس از ربایش وی توسط عوامل [[ساواک]] و ضرب‌وشتم در بیابان‌های [[تهرا]]، رها کردند که بعد از [[حادثه ۱۷ شهریور]] (جمعهٔ سیاه)، در بازداشتگاه کمیته مشترک ضد خرابکاری [[ساواک]] و [[شهربانی |شهربانی زندانی]] شد.
 
=== پس از پیروزی انقلاب ===
{{پانویس}}
* [http://taak87.ir/post-65.aspx تاک]، برداشت شده در ۱۰ شهریور ۱۳۸۸.
 
{{ترتیب‌پیش‌فرض:پیمان، حبیب‌الله}}
 
[[رده:اعضای شورای انقلاب اسلامی ایران]]
[[رده:افراد زنده]]
[[رده:افراد مربوط به انقلاب ۱۳۵۷ ایران]]
[[رده:اهالی شیراز]]
[[رده:جامعه‌شناسان اهل ایران]]
[[رده:دندان‌پزشکان اهل ایران]]
[[رده:زادگان ۱۳۱۴]]
[[رده:زادگان ۱۹۳۵ (میلادی)]]
[[رده:زندانیان سیاسی اهل ایران]]
[[رده:ملی-مذهبی‌ها]]
[[رده:دندان‌پزشکان اهل ایران]]
[[رده:جامعه‌شناسان اهل ایران]]
۹۳۰٬۰۴۳

ویرایش