پرش به محتوا

تفاوت میان نسخه‌های «ام۱۱۳»

۲۵۴ بایت اضافه‌شده ،  ۷ سال پیش
بدون خلاصه ویرایش
در این زره‌پوش از یک [[زره]] [[آلومینیوم|آلومینیومی]] جدید استفاده شده که وزن نفربر را نسب به نفربرهای قبلی آمریکایی به طور چشمگیری کاهش می‌داد. این کاهش وزن امکان انتقال آن با هواپیماهای ترابری و همچنین انجام [[عملیات آبی خاکی]] را برای آن مهیا می‌کرد. ضخامت زره در قسمت جلوی ام۱۱۳ به ۳۸ میلی‌متر می‌رسد.
 
با شروع دهه ۱۹۸۰ میلادی نفربرهای ام۱۱۳ ارتش آمریکا برای ماموریت‌های خط مقدم به مرور با [[خودرو جنگی پیاده‌نظام]] [[ام۲ بردلی]] جایگزین شدند. ولی همچنان تعداد انبوهی از آنها در نیروهای مسلح آمریکا در حال خدمت هستند. به طوری که در مجموع نیمی از [[خودرو زره‌پوش جنگی|خودروهای زره‌پوش جنگی]] ارتش آمریکا را کدل‌هایمدل‌های مختلف ام۱۱۳ تشکیل می‌دهند. [[ارتش ایالات متحده]] قصد دارد برنامه استفاده از این نفربر را تا سال ۲۰۱۸ ادامه دهد و در این زمان آن را از خدمت خارج کند.
انعطاف‌پذیری و چندکارگی ام۱۱۳ در کنار قیمت ارزان باعث شده تا مدل‌هایی مختلفی از آن برای ارتش آمریکا و کشورهای دیگر دنیا ساخته شود. مدل‌هایی از ام۱۱۳ برای مأموریت‌های حمایتی مختلف مانند [[خودرو تعمیر و بازیابی]]، [[آمبولانس]] زره‌پوش، خودرو شکارچی تانک، خودرو فرماندهی، خودرو مهندسی، [[خمپاره‌انداز]]، [[توپ خودکششی]]، [[توپ ضدهوایی]]، [[موشک ضدهوایی|سیستم موشکی ضدهوایی]]، [[آتش پشتیبان]] پیاده‌نظام، [[خودرو زرهی شناسایی]]، خودرو ناظر و راهنمای توپخانه، [[خودرو جنگی پیاده‌نظام]]، کشنده توپخانه‌ای، حمل و نقل مهمات و حمل‌ونقل رادار ساخته شده است. در واقع ام۱۱۳ به هر خودرو زره‌پوشی که می‌توان تصور کرد تبدیل شده‌است.
 
با شروع دهه ۱۹۸۰ میلادی نفربرهای ام۱۱۳ ارتش آمریکا برای ماموریت‌های خط مقدم به مرور با [[خودرو جنگی پیاده‌نظام]] [[ام۲ بردلی]] جایگزین شدند. ولی همچنان تعداد انبوهی از آنها در نیروهای مسلح آمریکا در حال خدمت هستند. به طوری که در مجموع نیمی از [[خودرو زره‌پوش جنگی|خودروهای زره‌پوش جنگی]] ارتش آمریکا را کدل‌های مختلف ام۱۱۳ تشکیل می‌دهند. [[ارتش ایالات متحده]] قصد دارد برنامه استفاده از این نفربر را تا سال ۲۰۱۸ ادامه دهد و در این زمان آن را از خدمت خارج کند.
 
برآورد می‌شود تاکنون بیش از ۸۰٬۰۰۰ ام۱۱۳ (انواع مختلف) ساخته شده باشد که در ۵۰ کشور دنیا در حال خدمت هستند. به این ترتیب ام۱۱۳ یکی از پرشمارترین و رایج‌ترین خودروهای زره‌پوش تاریخ محسوب می‌شود.
 
==انواع==
 
انعطاف‌پذیری و چندکارگی ام۱۱۳ در کنار قیمت ارزان باعث شده تا مدل‌هایی مختلفی از آن برای ارتش آمریکا و کشورهای دیگر دنیا ساخته شود. مدل‌هایی از ام۱۱۳ برای مأموریت‌های حمایتی مختلف مانند [[خودرو تعمیر و بازیابی]]، [[آمبولانس]] زره‌پوش، خودرو شکارچی تانک،تانک (ام ۹۰۱ با دو لانچر شلیک [[موشک تاو]])، خودرو فرماندهی، خودرو مهندسی، [[خمپاره‌انداز]]، [[توپ خودکششی]] (ام۱۰۸ با [[هویتزر]] ۱۰۵ م‌م ام۱۰۱)، [[توپ ضدهوایی]] (ام۱۶۳ با ضدهوایی شش‌لول [[ام۶۱ والکان]])، [[موشک ضدهوایی|سیستم موشکی ضدهوایی]]، [[آتش پشتیبان]] پیاده‌نظام، [[خودرو زرهی شناسایی]] (ام۱۱۴) ، خودرو ناظر و راهنمای توپخانه، [[خودرو جنگی پیاده‌نظام]] (ای آی‌اف‌وی)، کشنده توپخانه‌ای، حمل و نقل مهمات و حمل‌ونقل رادار ساخته شده است. در واقع ام۱۱۳ به هر خودرو زره‌پوشی که می‌توان تصور کرد تبدیل شده‌است.
 
== خدمت ==